پیشروی چشمگیر ارتش سوریه در حومه لاذقیه، ادلب و حماه

سوريه,روسيه,مخالفان سوري

با پشتیبانی هوایی روسیه، ارتش سوریه در سومین روز عملیات خود موفق شد بخش وسیعی از مناطق تحت تصرف شبه نظامیان مخالف در حومه استان لاذقیه و ادلب را به کنترل خود درآورد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، یک منبع نظامی در دمشق اعلام کرد: ارتش سوریه با حمایت حزب الله لبنان و پوشش هوایی جنگنده‌های روسیه، در سومین روز عملیات نظامی گسترده‌ خود موفق شد بخش وسیعی از بلندی استراتژیک "الجب الاحمر" واقع در حومه لاذقیه را به کنترل خود درآورد. این منطقه مشرف به مناطق تحت تصرف شبه نظامیان مخالف و جبهه النصره است.

دیده بان حقوق بشر سوریه نیز که اطلاعات خود را از منابع میدانی می‌گیرد تایید کرد "تیپ چهار ارتش سوریه که تازه تاسیس بوده و شامل سربازان و هزاران نیروی داوطلب مردمی است در حومه لاذقیه و ادلب پیشروی کرده است." گفته می‌شود این تیپ توسط روسیه آموزش دیده و تجهیز شده‌ است.

بلندی الجب الاحمر در منطقه‌ای کوهستانی میان دو استان حماة و لاذقیه واقع شده و به دلیل مشرف بودن به دشت استراتژیک الغاب، از اهمیت بالایی برخوردار است.

گروه موسوم به جیش الفتح که ائتلافی متشکل از گروه‌های تندرو از جمله جبهه النصره است بیش از شش ماه است که در این منطقه پیشروی کرده و توانسته با تصرف استان ادلب خود را به حومه لاذقیه که پشتیبان اصلی دولت سوریه از لحاظ معنوی و نیروی انسانی محسوب می‌شود، برساند.

دیده بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد: جنگنده‌های روسیه روز پنج شنبه به منظور فراهم کردن پوشش هوایی برای نیروهای سوریه، حملات هوایی علیه مواضع مخالفان در دشت الغاب انجام دادند.

ارتش سوریه از روز چهارشنبه عملیات وسیعی را آغاز کرده و تلاش می‌کنند شبه نظامیان مسلح را مجبور به عقب نشینی از دشت الغاب کند و اجازه ندهد آنها مسیرهای ارتباطی میان دو استان لاذقیه و حماة به ویژه مسیر جبله-حماه را قطع کنند.

دمشق می‌گوید روسیه حمایت خوبی از نیروهای سوری داشته و باعث تضعیف مخالفان شده است.

مسکو از روز پنجشنبه حملات هوایی خود در محور دشت الغاب را تشدید کرد. تلویزیون رسمی سوریه نیز اعلام کرد، "جنگنده‌های روسیه حملات دقیقی علیه کانون‌های تجمع گروه‌های تروریستی در حومه شمالی لاذقیه انجام دادند که طی آن مواضع جبهه النصره 27 بار مورد هدف قرار گرفت."

انتهای پیام

کد N984498