چند درصد روسها ضد آمریکایی هستند؟ چند درصد سیاست پوتین را قبول دارند؟

روسیه

یک روزنامۀ روسی معتقد است سخنرانی پوتین باعث نومیدی بخشی از مردم شد زیرا هم اکنون معلوم نیست آنها باید غرب را بیشتر دوست داشته باشند یا از آن تنفر داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین روزنامۀ ر.ب.کا در تحلیلی به قلم لوبوف بوروسیاک و آلکسی لوینسون پیرامون گرایشات روسها نسبت به غرب آورده است: برخورد جوامع غیر غربی با غرب همیشه پیچیده بوده است: آنها از یک سو، غرب را منشأ نعمات و ارزشهای مختلف می دانند و از سوی دیگر، نگران نفوذ منفی و خطرات غربی هستند. در دوران شوروی ضدیت با غرب شدید بود و در سال های 1990 روسیه سعی می‌کرد از غرب الگو بگیرد.

در مرحله کنونی و به خصوص بعد از بحران شبه جزیره کریمه، موج بالای جدید روحیات ضد غربی در روسیه مشاهده می‌شود به گونه ای که 68% مردم روسیه مخالف آمریکا هستند و 60% مخالف اروپا. البته روحیات ضد غربی پیچیده تر از این ارقام است. برای مثال، مرکز لوادا سنتر بارها اعلام کرده که مردم روسیه در مجموع از ضد تحریم های روسیه علیه غرب در زمینه مواد خوراکی پشتیبانی می کنند ولی مردم نمی خواهند که همه گروههای کالاهای غربی تحریم شوند:

مثلاً اینکه 79% مردم طرفدار منع واردات مشروبات الکلی اروپایی هستند ولی 61-57% نمی خواهند که ضد تحریم های روسی شامل حال رایانه ها، وسایل برقی خانگی و خودرو شود. 63% (67% زنان) مخالف منع واردات داروهای غربی می باشند. با وجود اینکه اکثر مردم به آمریکا و غرب با چشم منفی می نگرند، 66% روسها اعلام کردند که روسیه باید با آمریکا و غرب روابط برقرار کند که این پاسخ نه تنها در شرایط جاری کاهش تنش در دونباس بلکه در زمان عملیات جنگی در اوکراین نیز داده می شد.

نویسندگان در ادامه این تحلیل آورده اند: روس ها اعتقاد ندارند که غرب واقعاً حرکت روسیه در کریمه را قبول ندارد و می گویند که غربی ها براساس ملاحظات تشریفاتی خود روسیه را محکوم می کنند. 52% معتقدند که بعد از پایان مناقشه پیرامون اوکراین و کریمه روابط بین روسیه و غرب به حالت قبلی باز خواهد گشت. برخورد با غرب تغییر کرده و تنفر شدید جای خود را به طعنه داده است و اعتقاد به اینکه اروپا از ترساندن روسیه با تحریم های خود قطع امید کرده است.

روسها معتقدند روسیه در زمینه سیاست خارجی زور خود را به نمایش گذاشته و حالا باید به جایگزینی واردات واقعی دست بزند. شرکت کنندگان در بحث های اینترنتی منتظر سفر ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به مجمع عمومی سازمان ملل متحد و آشتی با غرب با رعایت شرایط روسیه بودند.

نویسندگان تاکید می کنند: ولادیمیر پوتین باید بدون آبروریزی خواهان از سرگیری روابط سالم با غرب شود. او نباید سخنان ضد غربی بر زبان آورد. به تعبیر نویسندگان مقاله، سخنرانی پوتین باعث نومیدی بخشی از مردم شد زیرا هم اکنون معلوم نیست آنها باید غرب را بیشتر دوست داشته باشند یا از آن تنفر داشته باشند.

5252

کد N984369