اعتراض عفو بین‌الملل به مجارستان برای بدرفتاری با پناهجویان

اروپا

عفو بین‌الملل به دلیل بدرفتاری با پناهجویان دولت مجارستان را به شدت مورد انتقاد قرار داد. این سازمان رفتار مجارستان با پناهجویان را "نقض اصول اولیه حاکمیت قانون و حقوق بشر" در این کشور دانسته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، سازمان غیردولتی عفو بین‌الملل طی بیانیه‌ای رفتار دولت مجارستان با پناهجویان را به شدت مورد انتقاد قرار داد.

ماری لوکاس، متخصص مجارستان عفو بین‌الملل در آلمان گفته است: «اصول اولیه حاکمیت قانون و حقوق بشر در رفتار مجارستان با پناهجویان تضعیف شده است.»

این عضو سازمان عفو بین‌الملل تاکید کرده که اتحادیه اروپا دیگر نباید شاهد چنین رفتارهایی باشد.

او همچنین خواهان توقف فوری بازگرداندن پناهجویان به مجارستان شده و از اتحادیه اروپا خواسته تا فشار بیشتری بر کشورهای عضو وارد کند.

به گفته متخصص این سازمان، اتحادیه اروپا این امکان را دارد که به اعضای خود هشدار دهد.

عفو بین‌الملل همچنین از مجارستان خواسته تا سیاست‌های مهاجرت و پناهندگی خود را با استانداردهای بین‌المللی هماهنگ کند.

ماری لوکاس گفت: این شک وجود دارد که مجارستان اصولا علاقه‌ای به پذیرش محترمانه پناهجویان ندارد.

عفو بین‌الملل تصریح کرده که بستن مرزهای مجارستان با صربستان و تصمیم این کشور برای بستن مرزهایش با کرواسی عملا درهای این کشور را به روی کسانی که به دنبال پناه و حمایت هستند، می‌بندد.

ماری لوکاس گفت: هزینه‌ای که مجارستان برای حصار کشیدن به دور مرزهای خود پرداخت کرده به طور روشن بیشتر از مبلغی است که این کشور برای پذیرش پناهجویان هزینه کرده است.

به گزارش عفو بین‌الملل، در سال ۲۰۱۵ پذیرش پناهجویان برای دولت مجارستان ۲۷ و نیم میلیون یورو هزینه داشته است این در حالی است که این کشور برای کشیدن حصار و دیوار در مرزهایش ۹۸ میلیون یورو هزینه کرده است.

در عین حال ادارات دولتی مجارستان پیشنهاد صندوق کمک به پناهندگان سازمان ملل برای حمایت از پذیرش پناهجویان را رد کرده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل فهرستی از تخلفات قانونی دولت مجارستان در زمینه نقض حاکمیت قانون و استانداردهای پناهندگی را تهیه کرده است. این سازمان رد فوری تقاضاهای پناهندگی را نقض استانداردهای بین‌المللی دانسته است.

به گفته این سازمان، مجارستان متقاضیان پناهجویی را به طور خودکار به کشور "امن فرض‌شده" صربستان باز می‌گرداند. این کشور اما از نظر عفو بین‌الملل چندان امن نیست و پناهجویان در آنجا با خطر بازگرداندن اجباری به کشورهای خودشان روبرو هستند؛ کشورهایی که در آنها نقض گسترده حقوق بشر صورت می‌گیرد.

عفو بین‌الملل همچنین رفتار ادارات دولتی مجارستان با پناهجویان را محکوم کرده است. بسیاری از پناهجویان به این سازمان گزارش داده‌اند که کارمندان اداره‌های مربوط به خارجیان در مجارستان وقتی پناهجویان از دادن اثر انگشت خودداری می‌کنند آنها را کتک می‌زنند.

این سازمان غیردولتی بین‌المللی همچنین رفتار پلیس و ارتش مجارستان در استفاده از گلوله‌های پلاستیکی و گاز اشک‌آور علیه پناهجویان را "بسیار نگران‌کننده" خوانده است.

به گفته متخصص عفو بین‌الملل، استفاده از گلوله‌های پلاستیکی و گاز اشک‌آور بر اساس قوانین بین‌المللی بسیار به ندرت و تنها در موارد بسیار ضروری مجاز شمرده شده است.

عفو بین‌الملل همچنین تهدید دولت مجارستان به بازداشت کسانی که به طور غیر قانونی وارد این کشور می‌شوند را بر اساس کنوانسیون ژنو غیرقانونی دانسته است. بر اساس تصمیم جدید دولت مجارستان، ورود غیرقانونی به این کشور می‌تواند تا سه سال حبس در پی داشته باشد.

انتهای پیام

کد N984281