خواب پایداری ها برای برجام/آبستراکسیون اجرای برجام را به تاخیر می اندازد؟

توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک برجام ,مجلس نهم,جبهه پایداری

رویارویی نمایندگان دلواپس با مهم ترین دستاورد دولت یازدهم یعنی توافق هسته ای و برجام به ایستگاه تازه ای رسیده است.

زینب صفری: نمایندگان تندرو مجلس که از آغاز ماراتن دو ساله هسته ای در دولت یازدهم از هیچ کوششی برای ایجاد مانع در مسیر دست یابی به توافق کوتاه نیامدند، قرار است یکشنبه آینده آخرین برگ خود را هم رو کنند. دلواپسان چه آن موقع که با کفش به استقبال تیم دیپلماسی ایران به فرودگاه رفتند و چه وقتی که ظریف را ویلچرنشین راهی مذاکرات ژنو کردند، یا آن زمان که تجمع های زنجیره ای علیه مذاکرات برگزار کردند و چه حالا که گزارشی یکسویه و مطابق با دیدگاه های سعید جلیلی از بررسی برجام منتشر می کنند و به رغم توافقات قبلی به طرحی که برای کمک به دولت در اجرای برجام است رای نمی دهند؛ در همه این گام ها یک هدف بیشتر ندارند: سنگ اندازی در مقابل دولت برای اجرای برجام و کاهش محبوبیت آن. حربه هایی که البته هیچ کدام به نتیجه نرسیدند تا برجام بالاخره به ایستگاه آخر برسد. قرار است یکشنبه مجلس درباره طرح فوریتی "اقدام متناسب و متقابل ایران در اجرای برجام" را به رای بگذارد. طرحی که به دولت اجازه می دهد در چارچوب مصوبات شورای عالی امنیت ملی به شکل داوطلبانه برجام را اجرا کند.
اما خبرهای رسیده از مجلس بیانگر آن است که جبهه پایداری به دنبال از حد نصاب انداختن مجلس و آبستراکسیون در روز یکشنبه است تا تعیین تکلیف برجام باز هم به تاخیر بیفتد. طرح نحوه اجرای برجام طرحی بود که به ابتکار رییس مجلس و با مشارکت دو فراکسیون رهروان (اکثریت)و اصولگرایان(اقلیت) تدوین و دو فوریت آن در جلسه روز یکشنبه مجلس و بعد از قرائت گزارش کمیسیون ویژه برجام به رای گذاشته شد. هرچند با خلف وعده فراکسیون اصولگرایان و عدم رای به دو فوریت این طرح، طرح مذکور با یک فوریت تصویب شد و برای ارائه در صحن روانه کمیسیون امنیت ملی شد.
حالا اما جبهه پایداری که می داند رای اکثریت مجلس به این طرح مثبت است، قصد دارد روز یکشنبه مجلس را از اکثریت بیندازد تا تصویب این طرح را تا آنجا که می تواند به تاخیر انداخته باشد.
آیا پایداری ها توان آبستراکسیون دارند؟
آبستراکسیون در واقع اقدامی از قبل هماهنگ شده است که طی آن تعداد مشخصی از نمایندگان با خروج از صحن علنی مجلس آن را از رسمیت می اندازند به نحوی که دیگر امکان بررسی و به رای گذاشتن طرح ها و لوایح در دستور کار ممکن نخواهد بود.
طبق ماده 98 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی "انعقاد رسمى جلسات و اعتبار أخذ رأى منوط به حضور حداقل دوسوم مجموع نمایندگان است". مجلس نهم 290 کرسی دارد. این یعنی پایداری ها برای از رسمیت انداختن مجلس به خروج بیش از 97 نماینده از صحن نیاز دارند.
چنانکه از لیست نمایندگان عضو جبهه پایداری بر می آید در بهترین حالت تعداد نمایندگانی که در قالب لیست جبهه پایداری و یا لیست مشترک جبهه متحد و پایداری به مجلس راه یافتند از 60 نفر تجاوز نمی کند. این در حالی است که به گفته حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر و از اعضای فراکسیون اصولگرایان، تعداد نمایندگان عضو این فراکسیون با احتساب نمایندگان عضو جبهه پایداری در مجموع 80 نفر است.
اما نتایج آخرین وزن کشی نمایندگان مخالف دولت و در راس آنها جبهه پایداری در جلسه استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی نتیجه دلچسبی برای پایداری ها نداشت. در ماجرای این استیضاح علاوه بر اینکه طراحان آن نتوانسته بودند بیش از 13 امضا برای آن جمع کنند، در جریان رای اعتماد مجلس به آخوندی نیز او با 175 رای وزیر ماند. آنچنانکه با هنر به درستی پیش بینی کرده بود رای آخوندی این بار از نخستین رای اعتماد به او 26 رای هم بیشتر داشت و این شسکت معناداری برای تندروهای مخالف دولت در مجلس بود. در روز استیضاح مشخص شد تعداد آرا موافق استیضاح تنها 72 رای است. و این یعنی پایداری ها حتی نتوانسته بودند همه آرا فراکسیونی که در آن عضو هستند را هم با خود همراه کنند چه رسد به اینکه بخواهند 17 نفر هم بیشتر از اعضای فراکسیون خودشان یارگیری کنند و مجلس را از حد نصاب بیندازند.
پایدار یها و سریال آبستراکسیون های ناکام
این البته اولین بار نیست که نمایندگان عضو جبهه پایداری از آبستراکسیون سخن می گویند. آنها پیش از این هم در ماجرای اولین طرح سوال از احمدی نژاد(اسفندماه 90) تهدید به آبستراکسیون کرده بودند، تهدیدی که آن موقع رنگی از واقعیت به خود ندید. 9 ماه بعد اما در جلسه علنی روز یکشنبه 14 آبان ماه و در جریان اعلام وصول دومین طرح سوال از احمدی نژاد آنها تهدید خود را عملی کردند. آنجا که دوتن از نمایندگان جبهه پایداری بعد از اعلام وصول دومین طرح سوال از رییس جمهور با تهدید هیات رییسه اعلام کردند جلسه را به نشانه اعتراض ترک خواهند کرد و به دنبال آن 21 نماینده از صحن خارج شدند. اما این اقدام نمایندگان حامی احمدی نژاد و فراکسیون اقلیت مجلس که بنا به گفته علی لاریجانی رییس مجلس اقدامی غیرقانونی بود سرانجامی نداشت. چه آنکه مجلس با حفظ رسمیت به کار خود ادامه داد.
حالا به نظر می رسد دو تجربه قبلی برای جبهه پایداری در حال تکرار شدن است. اینکه آنها صرفا تهدید به آبستراکسیون کرده اند و یا آن را عملی خواهند کرد هنوز معلوم نیست. اما قدر مسلم آنها شانس خیلی کمی برای همراه کردن بیش از 97 نماینده با خود برای از حد نصاب انداختن مجلس دارند.

29214

کد N984120