آملی‌لاریجانی:

علوم انسانی غربی به کشورهای اسلامی رسوخ کرده است

رئیس قوه قضاییه گفت: امروز علوم انسانی غربی هجوم خود را انجام داده و در قالب علم روان‌شناسی با نگاه و جهان‌بینی متفاوت نسبت به انسان به کشورهای اسلامی رسوخ پیدا کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه مازندران، آیت‌الله صادق آملی لاریجانی در هفتمین اجلاسیه منطقه‌ای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در مجتمع فرهنگی و آموزشی قوه‌ قضائیه مازندران با اشاره به سه نقش کلیدی روحانیت گفت: نخستین نقش روحانیت مساله دینی است و فهم عاقلانه و مجتهدانه از کتاب و سنت است.

وی افزود: تحصیل معارف دینی نیاز به تخصص دارد و این نقشی است که روحانیت در زمان حاضر بر عهده دارد. امروز این نقش به لحاظ فراگیری پررنگ شده است.

لاریجانی دومین نقش روحانیون را تبلیغ دانست و افزود: باید تفاسیر کتاب الهی و معارف دینی بعد از تحصیل، تبلیغ شود.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اجرای معارف دینی و نقش سوم روحانیت گفت: تحصیل و تبلیغ معارف دینی با هدف اجرای معارف دینی و وحیانی است که هر کدام اقتضائاتی دارد.

وی افزود: امروز با هجوم مفاهیمی مواجه هستیم که بنیان‌های عقیدتی ما را تضعیف می‌کند و به ظاهر احساس نمی‌شود.

آملی ‌لاریجانی گفت: امروز علوم انسانی غربی هجوم خود را انجام داده و در قالب علم روان‌شناسی با نگاه و جهان‌بینی متفاوت نسبت به انسان به کشورهای اسلامی رسوخ پیدا کرده است.

رییس قوه‌ قضاییه با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری نسبت به نفوذ دشمن در کشور گفت: یکی از نفوذهای دشمن ترجمه‌های کذایی از کتب غربی است که این کتب به صورت خفا به نسل جوان نفوذ پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه تبلیغ کار اصلی انبیا الهی بوده است، گفت: تبلیغ وظیفه مهم و اصلی برای روحانیون است که رسالت الهی را به همانگونه که از انبیا گرفتند برای مردم تبلیغ کنند.

آملی‌لاریجانی درباره شیوه‌های تبلیغ گفت: تبلیغ از طریق منابر و مساجد و شیوه‌های سنتی در ترویج معارف مهم است، ولی نباید به این شیوه‌ها اکتفا کرد و باید از ابزارهای جدید کمک گرفت.

رییس قوه قضاییه با بیان اینکه ساخت فیلم‌ها در تبلیغ تاثیرگذاری خوبی دارد، گفت: برخی از فیلم‌هایی که ساخته می‌شود از محتوا خالی است و گاهی آموزش منفی دارد.

وی افزود: هنر و فیلم از ابزارهایی است که می‌توانیم برای ترویج، معرفت نفس و مفاهیم عمیق انسانی از آنها بهره ببریم و حوزه علمیه نیز می‌تواند با تعامل با هنرمندان و تهیه محتوا به این کار اقدام کند.

آملی لاریجانی با تاکید بر اینکه نظام قضایی در جمهوری اسلامی یکتا است، گفت: در هیچ جای دنیا رئیس قوه قضاییه مستقل نیست و این نتیجه نظام یکتا و مقدس جمهوری اسلامی که دارای اندیشه ولایی است.

رئیس قوه قضاییه کوتاهی روحانیون در نظام جمهوری اسلامی را کوتاهی به نظام دانست و افزود: جمهوری اسلامی نظامی بر پایه خون شهدا است و روحانیت نقش اساسی در این نظام دارد.

وی افزود: بصیرت داشتن و افزایش بصیرت در جامعه از رسالت‌های مهم روحانیون است.

لاریجانی گفت: تقوا، ایمان و دل دادن به معرفت‌های قرآنی از شاخص‌های عبور از لایه‌های سیاست است.

رئیس قوه قضاییه گفت: نظام سیاسی جمهوری اسلامی ایران بر اساس نقش قانون اساسی بر وحی و توحید بنا شده است و در این نظام دولت باید در رفع رذایل و افزایش فضایل تلاش کند.

وی با اشاره به نقش روحانیت در بصیرت‌افزایی گفت: در فتنه 88 همه غربی‌ها فتنه‌گران را به شورش تشویق کردند و اگر بصیرت مردم نبود با وجود محاصره تبلیغاتی کشورمان نمی‌توانسیم از این گرداب عبور کنیم.

لاریجانی با اشاره به وظیفه عملی روحانیون گفت: تزکیه نفس و متخلق شدن روحانیون به اخلاق نیکو در همه فعالیت‌های روحانیون ارجح است.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به نقش یاد مرگ در عدم دلبستگی به دنیا افزود: اگر روحانیون از حیث تزکیه پیشرفتی نداشته باشند برای خود و مردم مشکل ایجاد می‌کنند.

انتهای پیام

کد N984058