در دیدار با مرکل؛

اولاند نسبت به جنگی تمام‌عیار در خاورمیانه هشدار داد

فرانسه

رئیس‌جمهوری فرانسه در سخنرانی مشترکی با صدراعظم آلمان در پارلمان اروپا تاکید کرد: اگر اقدامی در سوریه صورت نگیرد در جنگی تمام‌عیار در خاورمیانه گرفتار می‌شویم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه به قانون‌گذاران اروپایی گفت: آنچه در سوریه رخ می‌دهد اروپا را نگران می‌کند. آنچه در سوریه رخ می‌دهد تعادل تمام منطقه را برای مدت طولانی متزلزل خواهد کرد.

وی افزود: اگر ما درگیری قومی بین سنی‌ها و شیعه‌ها را رها کنیم این درگیری افزایش می‌یابد. به هیچ‌وجه فکر نکنید که از این مساله نجات پیدا خواهیم کرد. این روند طی جنگی تمام‌عیار منجر خواهد شد.

اولاند از روسیه برای حملات هوایی‌اش برای حمایت از دولت بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه انتقاد کرده و گفت: ما باید با تمامی افرادی که می‌توانند در این امر مشارکت کنند، در سوریه یک آینده سیاسی بسازیم و به مردم سوریه جانشینی برای بشار اسد یا داعش ارائه دهیم.

این نخستین نشست مشترک اولاند و مرکل است که به عنوان رهبران فرانسه و آلمان از سال 1989 میلادی صورت گرفته است.

اولاند همچنین نسبت به سیل آوارگان هشدار داد و گفت: اگر کشورهای اروپایی در واکنش خود متحد نشوند همبستگی اروپا متزلزل خواهد شد.

وی افزود: این یک بحران بشری است که ما باید با آن مقابله کنیم و تنها راه‌حل آن اروپایی قوی‌تر است.

اولاند ادامه داد: اروپا باید خودش را اثبات کند در غیر این صورت ما با پایان اروپا و نابودی خودمان مواجه خواهیم شد.

در همین حال آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نسبت به پیامدهای اقدامات یک‌جانبه کشورهای اروپایی هشدار داد.

مرکل گفت: ما باید این مهاجران را به عنوان افرادی ببینیم که ممکن است در کشورهای اروپایی باقی بمانند. استانداردهای انسانی نیز برای مساعدت باید حمایت شود.

وی همچنین تاکید کرد که اروپا باید قوانین پناهندگی منسوخ خود را برای مقابله با چنین بحران‌هایی بازنویسی کند.

صدراعظم آلمان گفت: صریحاً باید بگویم که روند دوبلین منسوخ شده است. من خواستار روندی جدید هستم تا پناهجویان به صورت عادلانه در 28 کشور عضو اتحادیه اروپا پخش شوند.

مرکل افزود: هم‌اکنون ما به کشورهای اروپایی بیشتری نیاز داریم. ما نیازمند همبستگی و جرأتی هستیم که اروپا همیشه در مواقع ضروری از خود نشان داده است.

انتهای پیام

کد N984008