آمریکا و پاکستان در آستانۀ امضای قرارداد هسته‌ای

ایرنا نوشت: روزنامه آمریکایی واشنگتن پست گزارش داده است که آمریکا و پاکستان در حال انجام مذاکراتی هستند که ممکن است به امضای یک توافقنامه میان دو کشور در زمینه همکاری هسته ای در حوزه غیرنظامی منجر شود.

سایت اینترنتی روزنامه پاکستانی اکسپرس تریبیون روز چهارشنبه به نقل از واشنگتن پست نوشت: 'دیوید ایگناتیوس' که برای این روزنامه آمریکایی مطلب می نویسد، در گزارشی نوشته است که کاخ سفید در اندیشه دست یافتن به یک 'حربه دیپلماتیک' برای کنترل و محدود کردن فعالیت های هسته ای نظامی پاکستان است.

این روزنامه نوشته است: اگر پاکستان به این نتیجه برسد که توافق هسته ای با آمریکا، مواضع اسلام آباد در قبال هند را تقویت خواهد کرد، ممکن است به این توافق تن دهند و حتی بپذیرد که محدودیت هایی در تولید سلاح های هسته ای خود از جمله محدودیت بُرد آن، انجام دهد.

این روزنامه آمریکایی می نویسد: به هر حال هرگونه مذاکرات هسته ای میان امریکا و پاکستان برای رسیدن به توافقی در این زمینه، روندی دشواری خواهد بود و نباید انتظار داشت به سرعت پیش برود و در آینده نزدیک به نیتجه برسد.

آمریکا با هند نیز در سال 2008 میلادی، قراردادی در زمینه همکاری های هسته ای در حوزه غیرنظامی امضا کرد اما این قرارداد به دلیل تردید واشنگتن به حسن نیت طرف هندی در اجرای دقیق آن، طی شش سال گذشته عملا راکد مانده بود.
گزارش ها حاکی است گفت و گوهای باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در سفر ماه های گذشته وی به دهلی نو با نارندرا مودی نخست وزیر هند درباره فعال کردن این قرارداد به ثمر نشسته و طبق توافقات جدید، آمریکا در زمینه توسعه فناوری هسته ای با هند همکاری خواهد کرد.

5252

کد N983592