تلاش قاچاقچیان هسته‌ی برای فروش مواد رادیواکتیو به داعش

سیاسی

مقامات مولداوی که با اف.بی.آی همکاری می‌کنند در پنج سال گذشته از اقدام جنایتکاران که گمان می‌رود با روس‌ها ارتباطاتی داشته باشند، جلوگیری کردند. آن‌ها به دنبال فروش مواد رادیواکتیو به افراط‌گرایان خاورمیانه بودند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، آخرین مورد شناخته شده در فوریه سال جاری به وجود آمد، آن زمان که قاچاقچیان مقدار زیادی از ماده سزیوم کشنده را که برای آلوده کردن چند منطقه کافی است را آماده کردند به ویژه این که به دنبال یک خریدار از گروه داعش بودند.

بازرسان می‌گویند که سازمان‌های جنایی که برخی از آنان با آژانس‌های مرتبط با ک.گ.ب روسیه در ارتباط هستند، در حال اداره بازار سیاه رو به رشد مواد هسته‌ای در کشور کوچک و فقیر مولداوی هستند.

با این حال بازداشت کردن‌های موفقیت‌آمیز از طریق نقص‌های موجود تضعیف می‌شود، افراد مهم فرار می‌کنند و کسانی که دستگیر می‌شوند با حبس‌های طولانی مدت مواجه نمی‌شوند و بعضی اوقات به سرعت به قاچاق هسته‌ای روی می‌آورند.

پلیس مولداوی و مقامات قضایی در تلاشی برای روشن کردن این که چه مقدار بازار سیاه هسته‌ای خطرناک شده است، پرونده تحقیقاتی خود را به آسوشیتدپرس ارائه کردند.

آن‌ها می‌گویند که شکست همکاری روسیه و غرب کشف این که قاچاقچیان چه راه‌هایی را برای توزیع مواد رادیواکتیو پیدا می‌کنند را دشوار می‌کند.

کونستانتین مالیک، پلیس بازرس این پرونده گفت:‌ ما انتظار موارد بیش‌تری را داریم و تا زمانی که قاچاقچیان فکر می‌کنند که می‌توانند بدون این که دستگیر شوند پول زیادی به دست بیاورند به کار خود ادامه خواهند داد.

عملیات‌های پلیس مولداوی با همکاری اف.ب.آی انجام می‌شود.

متیو بون، استاد دانشگاه هاروارد که مطالعات پنهانی را بر روی امنیت زرادخانه‌های هسته‌ای روسیه در کابینه کلینتون رییس‌جمهور آمریکا هدایت کرد در این باره گفت: در عصر داعش، بسیار وحشتناک است که قاچاقچیان مواد بمب هسته‌ای داشته باشیم که ظاهرا با خریداران واقعی ارتباط برقرار می‌کنند.

جدی‌ترین مورد در بهار 2011 با تحقیق درباره‌ی گروهی به رهبری الکساندر آگنکو، نامی رازآمیر روسی که با عنوان کلونل در میان گروه معروف بود، آغاز شد. فرد واسطه‌ای که برای کلونل کار می‌کرد ترتیب فروش اورانیوم در مقیاس ساخت بمب با U235 و طرح ساخت بمب را به مردی اهل سودان داده بود. این طرح ساخت بمب با حمله به منزل فرد واسطه کشف شد.

انتهای پیام

کد N983590