عملیات نظامی اتحادیه اروپا علیه قاچاق مهاجران از امروز آغاز می‌شود

اتحاديه اروپا

عملیات نظامی توسط ناوهای کشورهای عضو اتحادیه اروپا در آب‌های بین‌المللی مدیترانه به منظور دستگیری قاچاقچیان انسان با نام "مافیایی دریا" از امروز (چهارشنبه) آغاز می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا ماه گذشته میلادی اعلام کرد که این عملیات با هدف از میان بردن شبکه قاچاقچیان انسان است که بحران‌هایی نظیر غرق شدن کشتی‌های مهاجران را در آب‌های بین‌المللی رقم می‌زنند و این عملیات وارد فاز دوم شده است.

فاز نخست این عملیات با هدف شناسایی و تحلیل اطلاعات از شبکه این قاچاقچیان از ژوئن سال جاری میلادی آغاز و ادامه یافته است.

شش ناو در آب‌های بین‌المللی ساحل لیبی شامل یک ناوهواپیمابر ایتالیایی، یک ناوشکن فرانسوی و یک ناو انگلیسی به همراه یک ناو اسپانیایی و دو ناو آلمانی در این عملیات حضور دارند.

سه ناو دیگر از کشورهای بلژیک، انگلیس و اسلوونی نیز قرار است تا پایان اکتبر سال جاری میلادی به این محدوده دریایی بین‌المللی و برای تکمیل فعالیت و عملیات نظامی علیه قاچاقچیان انسان وارد شوند. برای این عملیات گروهی شامل ملوانان آموزش دیده در آب‌های آزاد بر روی عرشه ناو "ورا" حضور خواهند داشت.

اتحادیه اروپا در سپتامبر سال جاری میلادی عملیات خود را در آب‌های بین‌المللی آغاز کرده است اما ناوهای این کشورهای عضو هم اکنون اجازه یافتند تا وارد آب‌های لیبی شده و قاچاقچیان انسان را تعقیب کنند.

این عملیات برای دستگیری قاچاقچیان انسان نیازمند موافقت شورای امنیت سازمان ملل و مقام‌های لیبی است تا ملوانان به همراه کشتی‌های خود وارد آب‌های لیبی شوند. چون هنوز در آب‌های اطراف سواحل لیبی به سر می‌برند.

انتهای پیام

کد N983566