ولید جنبلاط : بحران ریاست جمهوری لبنان بدون گفت‌وگوی سعودی - ایرانی حل نمی‌شود

سیاسی

ولید جنبلاط با تاکید بر این که ایران عملا به قدرتی بزرگ در منطقه تبدیل شده است، گفت: بحران ریاست جمهوری لبنان بدون گفت‌وگوی سعودی - ایرانی حل نمی‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رهبر دروزی‌ها و رییس حزب ترقی‌خواه سوسیالیست لبنان در گفت‌وگو با روزنامه الاخبار مصر در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا ایران موفق به فائق آمدن و کشیدن فرش از زیرپای سعودی به عنوان قدرت منطقه‌یی در منطقه شده است؟ می‌گوید: ایران عملا به قدرتی بزرگ در منطقه تبدیل شده است و دلیل آن‌هم این است که همه قدرت‌های جهان مجبور شدند تا با ایران به توافق اتمی دست یابند و تحریم‌های اقتصادی را از این کشور رفع کنند و این یک واقعیت است.

او دلیل سوق یافتن آمریکا به توافق اتمی با ایران را منافع مشترک بین غرب و ایران دانست و گفت: طرح‌های مشترکی بین دو طرف وجود دارد، ایران چهارمین کشور دارنده ذخایر نفت در جهان است و نادیده گرفتن ایران اشتباه است و ایران توانست با وجود تحریم‌ها، به انرژی صلح‌آمیزهسته‌ای دست پیدا کند؛ بنابراین غرب می‌بیند که قطع روابط با تهران سودی و منفعتی برایش ندارد، اما ما اعراب در حالی از فعالیت هسته‌ای ایران وحشت داریم که اسراییل هزاران کلاهک اتمی در اختیار دارد!

جنبلاط در مورد روابط ایران و مصر در سایه تحولات منطقه هم گفت: من از نزدیکی مصر و ایران حمایت و آن را تایید می‌کنم، زیرا نباید مسوولیت همه چیز را به دوش ایران انداخت، اعراب و اهل سنت هم مسوول هستند و مصر اگر خواستار بازگشت به قدرت منطقه‌یی خود هست، باید با ایران گفت‌وگو کند.

وی هم‌چنین راه‌حل بحران یمن را سیاسی دانست و بر ضرورت خروج علی عبدالله صالح به‌عنوان عامل بروز جنگ و مانعی فراروی راه‌حل سیاسی تاکید کرد.

جنبلاط در مورد این که کدام کشور در منطقه قدرتمندتر است؛ ایران یا ترکیه؟ نیز گفت: در حال حاضر ایران قوی‌تر شده است و کسانی که ادعا می‌کنند ایران به‌دنبال شیعه کردن مصر است حرف سخیف و مضحکی می‌زنند، زیرا چگونه می‌توان با اقلیت شیعه موجود اراده خود را بر نود میلیون مصری تحمیل کرد؟!

انتهای پیام

کد N983486