در افتتاحیه ششمین دور گفت‌وگوهای دینی در وین مطرح شد

گفت‌وگو، راهکاری برای اتخاذ مواضع مشترک مسلمانان و مسیحیان

سازمان فرهنگ و ارتباطات,دین

ششمین دور گفت‌وگوی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و اندیشمندان مسلمان و مسیحی با عنوان «همکاری اسلام و مسیحیت برای ارتقاء جایگاه ارزش‌های انسانی، آزادی و عدالت» در محل دانشکده الهیات دانشگاه وین پایتخت اتریش برگزار شد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در ابتدای این نشست، خانم مولی، رئیس دانشکده الهیات دانشگاه وین ضمن خوش‌آمدگویی به هیئت ایرانی و میهمانان کنفرانس، از علاقه جامعه علمی اتریش برای گفت‌وگو میان ادیان به ویژه با اندیشمندان شیعه از ایران سخن گفت و اظهار امیدواری کرد که با هم‌اندیشی و همکاری‌های علمی میان نخبگان و اندیشمندان دو کشور جایگاه دین و ارزش‌های الهی برای ارتقای اخلاق، عدالت و معنویت بیش از پیش شناخته و شناسانده شود.

میل به آزاداندیشی، گواراترین تمایلات طبیعی انسان

علی‌محمد حلمی، رئیس مرکز گفت‌وگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به سابقه گفت‌وگوهای دینی با اندیشمندان مسیحی اتریش، این گفت‌وگوها را مهم و ارزشمند دانست و گفت: مقالات این دور از گفت‌وگوها به صورت مجموعه و کتاب زبان‌های فارسی و آلمانی توسط طرف‌های ایرانی و اتریشی به چاپ خواهد رسید.

وی با اشاره به آزادی از نگاه اسلام گفت: میل به آزادی و آزاداندیشی با سرشت بشر آمیخته شده و از گواراترین تمایلات طبیعی انسان است.

رئیس مرکز گفت‌وگوی ادیان بیان کرد: در اندیشه سیاسی اسلام، نه آزادی افراطی و نامحدود تجویز می‌شود که موجب فساد و تباهی او شود و نه به اجبار اندیشه خاص را می‌توان به او تحمیل کرد، بلکه خداوند انسان را آزاد و مختار آفرید و البته وظایف و تکالیف او را توسط پیامبران به او آموخت تا راه رستگاری را با اختیار و اراده انتخاب کند و به گمراهی و تباهی کشیده نشود.

حلمی، با اشاره به پایمال شدن کرامت انسانی و حقوق اولیه بشر توسط آمریکا و رژیم صهیونیستی گفت: متأسفانه امروزه شاهد بمباران‌ها و تخریب خانه‌ها بر سر مردم و کشتار انسان‌های بی‌گناه در کشورهای عراق، سوریه، فلسطین، یمن، بحرین، افغانستان و پاکستان هستیم و آواره کردن زن‌ها و کودکان بی‌گناه، کمبود غذا و دارو و نداشتن امنیت و آسایش برای گذران زندگی بخشی از مصیبت‌ها و مشکلات میلیون‌ها انسان بی‌گناه در منطقه آسیا و خاورمیانه است که به نام آزادی و ایجاد دموکراسی انجام می‌شود.

حلمی، افزود: این جنایات بی‌شرمانه که دل هر انسانی را به درد می‌آورد در هیاهوی قدرت‌های سیاسی و اقتصادی جهان که تنها برای قدرت بیشتر و پول بیشتر می‌جنگند تا کی می‌خواهد ادامه داشته باشد و وظیفه و رسالت انسانی و دینی ما و شما رهبران دینی و روشنفکران آزادی‌خواه و عدالت‌طلب چیست؟

ضرورت همکاری‌های فکری و عملی میان مسلمانان و مسیحیان

هامر، رئیس بخش گفت‌وگوهای دینی و رئیس دپارتمان فلسفه و ادیان دانشگاه وین نیز با تمجید از همکاری‌های میان مرکز گفت‌وگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ایران و انستیتوی گابریل، کلیسای کاتولیک و دانشگاه وین این گفت‌وگوها را برای روشنگری و همکاری‌های فکری و عملی میان مسلمانان و مسیحیان به ویژه اندیشمندان دو کشور ایران و اتریش بسیار مهم و سازنده دانست.

وی، ادامه داد: امید است تا این دور از گفت‌وگوها بتواند با همکاری و مشارکت هیئت‌های علمی و اندیشمندان مسلمان و مسیحی دو کشور دستاوردهای ارزشمند و بزرگی داشته باشد.

سپس، حجت‌الاسلام مرتضی جوادی‌آملی، رئیس مؤسسه اسراء کشورمان مقاله خود را با عنوان «بررسی حدود آزادی انسان در متون مقدس اسلامی» ارائه کرد و با اشاره به آیات قرآنی، گفت: تنها این ادیان راستین الهی هستند که به جهت امکان شناخت حقیقت انسان و دانستن راه مستقیم هدایت و هدف مطلوب سعادت می‌توانند برای او نسخه سعادت بنگارند و آنچه برای او مفید و سودمند است را به او معرفی کنند و دیگران که برای سعادت انسان نسخه‌ای شفابخش پیشنهاد می‌کنند، صرفاً دعوتی بدون دلیل و مدعایی بدون برهان دارند.

رییس مؤسسه اسراء به تشریح معنای آزادی و حدود آن پرداخت و گفت: آزادی را بایستی بین دو مقوله رهایی و افسار گسیختگی و مقوله اجبار و اکراه جستجو کرد. آزادی همانند عدالت و سخاوت بد و یا خوب ندارد بلکه همواره آزادی خوب است همانگونه که عدالت و سخاوت خوب است.

وی، افزود: ملکه آزادی چه در حوزه اندیشه و تفکر و چه در میدان ایمان و عمل، همواره مورد تهدید و آسیب درون و بیرون است.

در پایان این مراسم، خانم گابریل، با اشاره به موضوع «ریشه‌های آزادی و آزاد اندیشی در متون مقدس مسیحیت» گفت: با ملاقات و گفت‌وگوهایی که با برخی اندیشمندان دینی شیعه از ایران داشته‌ام، متوجه شدم که ما نکات مشترک فکری متعددی داریم چه در موضوعات فلسفی که هر دو علاقه‌مند به فلسفه یونانی هستیم و چه در حوزه برخی تعاریف اجتماعی و انسان‌شناختی از نگاه دینی.

بر اساس این گزارش، پس از ارائه مقالات، طرح پرسش و پاسخ میان شرکت‌کنندگان و هیئت‌های مسلمان و مسیحی اجرا شد.

در این دوره از گفت‌وگوها، اندیشمندان مسیحی اتریش همچون مولی رئیس دانشکده الهیات دانشگاه وین، ولفگانگ والدنر، استفان هامر، رئیس دپارتمان فلسفه و ادیان دانشگاه وین، گابریل، رئیس کرسی الهیات کاتولیک دانشگاه وین، جاکوب دِثیبی، صاحب کرسی دین و مدرنیته جدید در اروپا، فِلوریَن شُوارتز، رئیس بخش ایرانشناسی آکادمی علوم اتریش، مِری لُویسا فریک، استاد فلسفه دانشگاه انیس بُروک اتریش، گِرهادلوف، استاد انستیتوی پژوهشی فلسفه دانشگاه وین و جمعی از اساتید و دانشجویان کرسی این دانشگاه شرکت داشتند.

همچنین، حجج‌ ‌اسلام مرتضی جوادی آملی، رئیس مؤسسه اسراء و عبدالحسین خسروپناه، رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، علی‌محمد حلمی، رئیس مرکز گفت‌وگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دکترحسین میرمحمد صادقی، رئیس کرسی حقوق بشر و عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی، دکتر کارن خانلری، نماینده ارامنه شمال کشورمان در مجلس شورای اسلامی به عنوان هیئت اعزامی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در این گفت‌وگو حضور داشتند که مقالات علمی خود را پیرامون بررسی حدود آزادی انسان در اسلام، چالش‌های فرا روی جهان شمولی آزادی انسان، تبیین آزادی در اسلام در پرتو آیات قرآنی، بررسی حدود آزادی انسان در متون مقدس و همزیستی مسالمت‌آمیز مسلمانان و مسیحیان در ایران و اتریش ارائه کردند.

نشست‌های علمی گفت‌وگوهای دینی روز دوشنبه، 13 مهر آغاز شده است و 15 مهر با ارائه مقالات دیگر اعضای هیئت‌های ایرانی و اتریشی به پایان ‌رسید.

انتهای پیام

کد N983319