تلاش آمریکا برای دستیابی به توافق هسته‌ای غیرنظامی با پاکستان

آمريكا,پاكستان

براساس گزارش‌های متعدد رسانه‌ها، آمریکا به دنبال توافق جدیدی با پاکستان است تا بتواند تسلیحات اتمی این کشور را محدود و کنترل کرده و راه را برای نوع جدیدی از توافق غیرنظامی هسته‌ای مانند توافق 2005 هند هموار کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از تایمز هند، بنا به گزارش جدید دیوید ایگناتیوس، ستون نویس روزنامه واشنگتن پست این توافق بخشی از تلاش‌های جدید کاخ سفید جهت کاهش تنش‌ها در افغانستان و پاکستان است. ایگناتیوس این توافق اتمی پیشنهادی را "توافقی بسیار موثر" می‌داند.

در همین حال به گفته یک منبع آگاه، از پاکستان خواسته شده تا این توافق را به عنوان مساله‌ای بسیار مهم مورد بررسی قرار دهد.

براساس گزارش‌ها به نظر می‌رسد پاکستان این محدودیت را تا جایی می‌پذیرد که به ضرورت‌های دفاعی‌اش در مقابل هند آسیبی نزند.

به گفته این منبع آگاه در مقابل چنین توافقی، آمریکا احتمالا مانند هند از معافیت پاکستان از قوانینی که کشورها را از مبادلات اتمی با کشورهای خارج از معاهده منع گسترش سلاح منع می‌کند، حمایت خواهد کرد.

توافق اتمی غیرنظامی به هند این فرصت را داده تا در مقابل اجرای شرایط آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در برنامه غیرنظامی به مجموعه قدرت‌های اتمی بپیوندد.

پاکستان مدت‌هاست که به دنبال توافقی غیرقانونی مانند توافق آمریکا و هند است. در گذشته آمریکا از اعلام چنین تعهدی به دلیل پنهانکاری آزمایش‌های اتمی اسلام آباد خودداری می‌کرد.

انتهای پیام

کد N983195