نامه بسیج دانشجویی 17 دانشگاه کشور پیرامون قیمت خرید گندم به رئیس جمهور

دانشجويي

17 تشکل بسیج دانشجویی دانشگاه کشور در نامه‌ای به رییس جمهور پیرامون قیمت خرید تضمینی گندم، بر لزوم توجه به خودکفایی تاکید کردند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، متن این نامه به شرح زیر است:

پیرو تأخیر تیم اقتصادی دولت محترم در اعلام قیمت‌ خرید تضمینی محصولات کشاورزی، خصوصاً محصول حیاتی گندم، بسیج دانشجویی دانشگاه‌های کشاورزی و منابع طبیعی کشور ضروری دانست نکاتی را در این خصوص متذکر شود:

یکم، شرایط فعلی کشور که از یک‌سو با توطئه دشمنان و تحریم‌های اقتصادی و از سوی دیگر با نفوذ جریان فکری مخرب در عرصه پیشرفت کشاورزی و دستیابی به خودکفایی در محصولات حیاتی، روبه رو است، اتخاذ تدابیر مناسبی را از سوی دولت محترم می‌طلبد. ضمناً تاکید مکرر رهبر معظم انقلاب (مدظله) در دیدار با هیات دولت در 4 شهریور سال جاری، مبنی بر اهمیت و لزوم دستیابی به خودکفایی در محصولات حیاتی کشاورزی، مسیر حرکت در این بخش را آشکارتر از گذشته کرده است.

دوم، تحولات سیاسی و اقتصادی در کشور نباید موجب غفلت و از اولویت خارج شدن بخش کشاورزی گردد؛ چراکه به فرموده معمار کبیر انقلاب (ره) اساس و پایه استقلال در بخش‌های دیگر اقتصادی، دستیابی به خودکفایی در محصولات حیاتی کشاورزی است. بنابراین به‌مانند بسیاری از کشورهای جهان، کشاورزان و بخش کشاورزی ایران نیز باید مورد حمایت ویژه دولت محترم قرار گیرند.

سوم، تعیین قیمت مناسب خرید تضمینی گندم و اعلام به موقع آن توسط دولت، علاوه بر هدایت حدود 1.5 میلیون گندمکار به کشت این محصول، موجب افزایش حجم تولید و در نهایت زمینه خودکفایی در این محصول حیاتی را فراهم می‌آورد. با گذشت بیش از 10 روز از آغاز فصل زراعی 94-95 و با وجود ارائه نرخ پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی به شورای اقتصاد، دولت محترم، قیمت خرید تضمینی محصول حیاتی گندم را اعلام نکرده که این تعلل جز نا امیدی کشاورزان و در نهایت ضربه به تولید داخلی، نتیجه‌ای را در پی نخواهد داشت.

چهارم، عملکرد مثبت دولت محترم در سال اول فعالیت خود در زمینه اعلام به‌موقع و مناسب قیمت خرید تضمینی گندم، کشور را نسبت به برنامه‌های آینده دولت یازدهم در بخش کشاورزی امیدوار ساخت؛ اما در سال زراعی گذشته این رویکرد ادامه نیافت و سال جاری نیز شاهد تأخیر در اعلام قیمت خرید تضمینی این محصول حیاتی هستیم.

در نهایت بسیج دانشجویی دانشگاه‌های کشاورزی و منابع طبیعی کشور ضمن درخواست از دولت محترم مبنی بر اعلام هرچه سریع‌تر قیمت خرید تضمینی گندم، تعیین قیمتی متناسب با نرخ تورم سالیانه و هزینه‌های تولید، که طبق نظر کارشناسان، بیش از 1300 تومان برآورد شده را از حضرتعالی خواستار هستند.

از خداوند متعال برای جنابعالی کسب توفیق خدمت هرچه بهتر به نظام اسلامی را مسئلت داریم.

انتهای پیام

کد N983141