در گزارشی درباره پیامدهای جنگ سوریه؛

یونیسف: بیش از 80 درصد مردم سوریه زیر خط فقرند/ 7 / 2 میلیون کودک از تحصیل محرومند

سوريه

یونیسف ضمن هشدار نسبت به پیامدهای بحران سوریه برای کودکان این کشور، اعلام کرد: در حال حاضر بیش از 80 درصد مردم سوریه زیر خط فقر هستند و 7 / 2 میلیون کودک سوری از تحصیل محرومند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری سوریه نیوز، صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) در جدیدترین گزارش خود درباره بحران سوریه و پیامدهای آن برای کودکان این کشور اعلام کرد: بیش از نیمی از پناهجویان مقیم کشورهای همسایه را کودکان تشکیل می‌دهند. تاکنون 142 هزار و 749 کودک سوری نیز در کشورهای میزبان مهاجران متولد شدند.

یونیسف افزود: 82 درصد مردم سوریه زیر خط فقر هستند. 7 / 2 میلیون کودک سوری از تحصیل محرومند و بیش از چهار میلیون کودک و زن باردار سوری نیز به کمک‌های غذایی نیاز دارند.

طبق گزارش کمیته توسعه اقتصادی و اجتماعی غرب آسیا در سازمان ملل «اسکوا» با ادامه بحران سوریه در سال 2015 بیش از 90 درصد مردم سوریه زیر خط فقر قرار می‌گیرند و خسارات وارده به بخش اقتصاد سوریه از ابتدای بحران (در نیمه مارس 2011) به 140 میلیارد دلار می‌رسد.

براساس این گزارش، جنگ و درگیری‌های پنج سال اخیر در سوریه باعث از بین رفتن زندگی میلیون‌ها کودک و خانواده سوری شده و میلیون‌ها تن مجبور به فرار از شهرهایشان شده‌اند. در کشوری که به شدت نابود شده است نزدیک به نیم میلیون سوری تحت محاصره هستند و در این میان 6 / 7 میلیون کودک به کمک نیاز دارند.

شهروندان سوری به شدت از شرایط سخت اقتصادی که همراه با از دست دادن مشاغلشان، بسته شدن کارگاه‌ها و تاسیسات حیاتی، افزایش بسیار شدید قیمت‌ها و کمبود سوخت بوده رنج می‌برند و این مسایل بار مشکلات معیشتی را افزایش می‌دهد.

طبق گزارش اسکوا، در اثر جنگ از هر دو شهروند سوری یک نفر مجبور به ترک خانه شده خدمات و زیرساخت‌ها در این کشور از بین رفته و تعداد زیادی کودک به جا گذاشته است که امکان ادامه تحصیل و یا تامین نیازهای اساسی از جمله مسائل بهداشتی را ندارد و حتی نسل آتی سوریه نیز از تحصیل محروم خواهند بود. همچنین آب شرب موجود نیز نصف میزان در دسترس پیش از بحران است.

در این گزارش تاکید شد، 7 / 2 میلیون کودک سوری ترک تحصیل کرده و 25 درصد از مدارس سوریه تخریب شده‌اند، علاوه بر این از هر سه بیمارستان، دو بیمارستان به دلیل جنگ تعطیل شده و بیش از نیمی از پزشکان سوری به خارج از کشور مهاجرت کردند.

یونیسف در سپتامبر گذشته اعلام کرده بود که دو میلیون کودک سوری در فصل جدید قادر به ورود به مدرسه نخواهند بود. علاوه بر این نزدیک به 440 هزار کودک دیگر نیز به دلیل درگیری‌ها احتمالا مدرسه را رها می‌کنند. علاوه بر این پنج هزار مدرسه در سوریه وجود دارد که به دلیل تخریب و یا اینکه محل پناه برخی آوارگان شده و یا به پایگاه نظامی تبدیل شده‌اند امکان استفاده از آنها وجود ندارد.

یونیسف هشدار داد ، بحران کودکان سوری از مرزهای این کشور فراتر رفته و به سواحل اروپا رسیده است؛ به طوری که بیش از 11 هزار کودک سوری بدون هیچ سرپرستی خود را به اروپا رسانده‌اند و در حال حاضر 25 درصد از پناهجویان را کودکان تشکیل می‌دهند. در نیمه اول سال 2015، 110 هزار کودک سوری درخواست پناهندگی کرده‌اند و این یعنی 18هزار کودک در هر ماه.

طبق آمار سازمان یونیسف، تعداد کودکانی که طی هفت ماه اول سال 2015 درخواست پناهندگی به کشورهای اتحادیه اروپا داشتند، نسبت به سال قبل 80 درصد افزایش یافته است.

یونیسف اخیرا اعلام کرد که تعداد کودکان مهاجر سوری که خود را از دریای مدیترانه به اروپا رسانده‌اند در سال جاری به بیش از 100هزار کودک رسیده است و درگیری‌های مسلحانه در مناطق و شهرهای مختلف سوریه نیز باعث مهاجرت بیش از سه میلیون تبعه سوری به کشورهای همسایه و مهاجرت داخلی نزدیک به هفت میلیون تن دیگر شده است. همزمان اروپا نیز شاهد بزرگترین موج مهاجرت پناهجویان بوده است.

انتهای پیام

کد N983039