تندروها می خواستندکلاس آیات مکارم و نوری همدانی رابه هم بزنند/مقامات ارشد گفته بودند تحصن راجمع کنید

شرق نوشت: حجت‌الاسلام حسین اشرفی از مرتبطین دفتر آیت‌الله جوادی‌آملی، به نقل از حسین آزادی از شاگردان آیت‌الله، به روایت حادثه بر هم خوردن کلاس درس این مرجع تقلید پرداخت.

به گفته اشرفی، آیت‌الله بعد از آنکه متوجه می‌شود، عده‌ای برای اعتراض به محل درس او آمده‌اند، از حضور در کلاس خودداری می‌کند و این‌گونه کلاس درس او ظاهرا برای نخستین‌بار تعطیل می‌شود. ماجرا از تلاش حدود ٤٠ یا ٥٠ نفر از طلاب جوان قم که حجت‌الاسلام اشرفی آنها را «طلبه‌های داغ و افراطی» می‌داند، برای برگزاری تحصن، در اعتراض به برجام آغاز می‌شود؛ تحصن به رهبری سیدی که نام او را نمی‌برد، اما می‌گوید او از چهره‌های آشنای قم است که قبلا هم در چنین تحرکاتی حضور داشته است. تحصنی که قرار بود، هم‌زمان با تجمع و تحصن افراطی‌ها در مقابل مجلس در تهران کلید بخورد.

به گفته اشرفی، این عده از روز جمعه برنامه داشتند که در شبستان مسجد اعظم قم، در اعتراض برجام تحصنی را ترتیب دهند، اگرچه موفق نمی‌شوند. آنها روز شنبه هم تلاشی را برای شکل‌گیری تحصن آغاز می‌کنند که با مداخله نیروی انتظامی متفرق می‌شوند. این گروه به رهبری همان سید، روز یکشنبه هفته جاری در اعتراض به رفتار نیروی انتظامی، به تمام کلاس‌های درس حوزه در مسجد اعظم می‌روند و قصد دارند اعتراض خود را به گوش مراجع برسانند.

به گفته حجت‌الاسلام اشرفی، به کلاس درس آیات مکارم شیرازی و نوری‌همدانی هم می‌روند. اما آقایان اجازه ندادند که آنها كلاس را به هم بریزند و به آنها گفته‌اند که اینجا کلاس درس است، تفرقه ایجاد نکنید. گروه معترض در ادامه تصمیم می‌گیرند به کلاس درس تفسیر آیت‌الله جوادی‌آملی هم بروند که ساعت ١١ برگزار می‌شود. سرپاسدار آیت‌الله با بی‌سیم به او اطلاع می‌دهد که معترضان چنین بنایی دارند. بعد هم همان فرد خطاب به جمعیت و شاگردان اطلاع می‌دهد که حاج‌آقا برای کلاس درس نمی‌آیند. این‌گونه نبود که سر کلاس درس ایشان بخواهند اختلال ایجاد کنند. ظاهرا به ایشان اطلاع داده بودند و آقای آملی هم سرش برای این ماجرا‌ها درد نمی‌کرد و نیامد. درواقع از باب پیشگیری نیامد. 

روزنامه شرق همچنین در گفت وگو با حجت‌الاسلام محسن غرویان، درباره تعطیلی درس آیت الله جوادی املی نوشت: باید حریم بزرگان، مرجعیت و درس حوزه محترم شمرده شود. عده‌ای افراطیون این را رعایت نمی‌کنند و اسباب نگرانی و ناراحتی بزرگان حوزه را فراهم می‌کنند. ‌شأن حوزه بسیار بالاست و مسائل سیاسی و جناحی نباید در مسائل حوزه این مشکلات را پدید بیاورد، ولی عده‌ای افراطی به حرف مرجعیت هم توجه نمی‌کنند و اکثریت حوزه از این موضوع ناراحت هستند. 

آیت‌الله جوادی‌آملی وارد این درگیری‌های شخصی و جناحی و حزبی نمی‌شود. اما اینها از قبل گرایش‌هایی داشتند و با قصد و نیت به درس آقای جوادی‌آملی و قبلا هم به نماز جمعه ایشان جسارت کرده بودند. این تحرک‌ها نزد حوزویان ناپسند است.

2727

 

 

کد N982914