حرکات مشکوک دشمن در حوزه غذا

تحریم اقتصادی,ایران و آمریکا,کشاورزی

به گفته رئیس سازمان پدافند غیر عامل، دشمن به دنبال اعمال تحریم هایی در حوزه غذا است تا مستقیما بر زندگی مردم تاثیر بگذارد.

به گزارش خبرآنلاین، سردار سرتیپ «غلامرضا جلالی» مهمان برنامه «تیتر یک» امشب شبکه خبر بود. او در بخشی از سخنانش گفت: آمریکا تیرماه گذشته روی موضوع رفع تحریم ها در نتیجه اجرای برجام، تحقیقاتی انجام داد که چه جاهایی تحریم ها اثر بیشتری داشته و کجاها کمتر تاثیر داشته؟ کجاها حوزه اصلی تحریم هاست و چه حوزه هایی فرعی هستند؟ نتایج آن تحقیقات نشان داد که حوزه های مالی برای آنها حائز اهمیت است و برای همین هم لغو تحریم سویفت را در مرحله آخر گذاشتند.

به گفته وی، تحقیقات آمریکا نشان داد که اثر تحریم در حوزه زندگی مردم کمتر دیده شده و این نشانه موفقیت ماست که دولت سپری ایجاد کرده که به مردم فشار وارد نشود.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل افزایش تولیدات استراتژیک کشاورزی را یکی از تمهیدات ایران در قبال تحریم های دشمن دانست و افزود: بررسی آمریکا نشان می داد که تحریم آنها در حوزه غذا ناچیز بوده و انگار تحریمی وجود نداشته است. این نشان دهنده مدیریت خوب ماست،

وی با بیان اینکه اثر تحریم در حوزه غذا، برای دشمن مهم است، از حرکت های مشکوکی در این باره خبر داد و گفت: صرفه جویی در مصرف آب بسیار مهم است. اما تولید کالاهای استراتژیک غذایی ما هم مهم است. برخی نرخ آب را به قیمت جهانی می سنجند و می گویند اگر گندم را وارد کنیم، بیش از تولید آن برای ما صرفه دارد. اما ضرورت تامین کالای استراتژیک غذایی ایجاب می کند که ما خودمان گندم تولید کنیم. حتی اگر لازم باشد دولت باید یارانه بدهد و این تولیدات در داخل انجام شود.

سردار جلالی افزود: اگر بخواهیم کم آبی را بزرگ کنیم و نتیجه بگیریم که گندم وارد کنیم، نوعی بازی در زمین دشمن است. این اهداف دشمن را تقویت می کند. دوستانی که می گویند خود کفایی و استقلال در حوزه کشاورزی، بحث مزخرفی است؛ اما باید به آنها هشدار داد که این اقدامات در راستای اهداف استراتژیک دشمن است که تحریم در حوزه غذا بیشترین تاثیر را در زندگی مردم بگذارد.

مجری برنامه از سردار جلالی پرسید «مهمترین تهدید را چه می دانید؟» و رئیس سازمان پدافند غیر عامل پاسخ  داد: جنگ و تهدید نیابتی در بعد بین المللی یکی از این تهدیدات است. آمریکا در مداخلات منطقه ای ورود نظامی مستقیم پیدا نمی کند و با دولت های همسو علیه ما همکاری می کند. این تهدید را اول باید در لایه سیاسی بررسی کرده و حل و فصل کنیم. اما در لایه های امنیتی و دفاعی هم اگر تهدیدی شود باید مدیریت و کنترل شود. در لایه های تکنولوژی محور، تهدید جدی ما سایبری است و ابزارهای خاصی برای آن ایجاد کرده اند. آمریکا و اسرائیل و برخی کشورهای اروپایی واحدهای سایبری مشخصی طراحی کرده اند و برای حمله به بورس و بانک و... در فضای سایبر طراحی هایی دارند که الان به صورت بالقوه بررسی می شود و اگر جدی تر شود می توانیم آن را کنترل کنیم.

وی افزود: برای تهدیدهای اقتصادی، آمریکایی ها قرارگاه جنگ اقتصادی و اقدامات خصمانه ای در زمینه اقتصاد طراحی کرده اند و جنگ جدی اقتصادی در دنیا در حال شکل گیری است که در جنگ اوکراین نیز علیه روسیه به کار گرفته شد.

2727

کد N982821