صدیقی: باید اتاق فکر غدیر تشکیل دهیم

امام علي ع ,غدير,عيد غدير

امام‌جمعه موقت تهران گفت: احیای امر غدیر یک مسئله 100 درصد عرفانی، اخلاقی، دینی، سیاسی و حکومتی است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، حجت‌الاسلام و المسلمین صدیقی در جلسه استانی بنیاد غدیر لرستان که در بیت نماینده ولی‌فقیه در این استان تشکیل شد، اظهار کرد: جای شکر دارد که یک مقام مسئول فرهنگی داوطلب فعالیت در بنیاد غدیر لرستان شده و این پرچم را به دست گرفته است. سطح فعالیت‌هایی که در ارتباط با اعتلای آوازه‌های حضرت علی(ع) و ارتباط دل‌ها در استان برای قشرهای مختلف برنامه‌های مختلف انجام شده است، جای شکر دارد.

وی با اشاره به این‌که «آیت‌الله خزعلی آیینه ولایت و اخلاص، فقیه، متکلم، مفسر، خطیب و مجاهد، ولی دل داده امیر‌المؤمنین(ع) بود» اظهار کرد: این بنیاد با اخلاص و نورانیت چنین شخصیتی تأسیس شد که امیدواریم به مثال شجره طیبه باشد. امیدوارم کارهایی که شما انجام داده‌اید از طریق ستاد مرکزی به استان‌هایی که به این اندازه فعالیت ندارند ارائه شود و شما الگو و جز سابقین در این میدان باشید.

وی تأکید کرد: اگر چندین برابر آنچه که انجام داده‌اید کار کنیم قطره‌ای از وجود اقیانوس بی‌کران امام علی(ع) نتوانسته‎ایم ادا کنیم، ما با وجود اینکه خودمان جان‌مان و آن‌چه را در زیارت جامعه کبیره می‌خوانیم و همه این اعلام آمادگی‌هایی که به محضر ایشان تقدیم می‌داریم، در پایان کم می‌آوریم.

امام‌جمعه موقت تهران با بیان این‌که «مظلومیت امیر‌المؤمنین(ع) قابل جبران نیست»، خاطرنشان کرد: علامه امینی می‌فرماید من 30 سال زحمت کشیدم دائرةالمعارف الغدیر را نوشتم تا ثابت کنم علی مسلمان بود، خانه‌زاد خدا بود، اول مؤمن زیر این آسمان، اول مجاهد، اول ایثارگر، اول کسی‌که بعد از پیامبر اکرم(ص) مجرای وجود در عالم خدمت است، اول الگوی جامع، اول مظهر صفات جلال و جمال خداست و در اثر تبلیغات شخصیت‌شان مورد هجمه قرار گرفته است.

وی اظهار کرد: مرحوم آیت‌الله بهجت فرمودند که علامه طباطبایی فرمود؛ من بعد از هر نماز معاویه را لعنت می‌کنم؛ زیرا ه اگر خلفای قبلی خلافت را غصب کردند اما نتوانستند شخصیت حضرت علی(ع) مخدوش کنند، معاویه کار و جنگ فرهنگی کرد و علی را در شام به‌عنوان یک عنصر بی‌نماز و بیگانه به دین معرفی کرد.

وی تصریح کرد: این بخش از تاریخ برای ما هشدار است که نکند یک روزی چهره امام ما و پرچم‌دار غدیر را که هرچه داریم از امام و شهدا داریم، تغییر دهند، نکند یک روزی گفتمان انقلاب ما را تغییر دهند. باید مواظب باشیم که دشمنان ما نتوانند گفتمان امام و نهضت را تغییر دهند و فضایی که برای امیر‌المؤمنین(ع) به‌وجود آورده بودند معاویه‌های زمان این کار را برای ما انجام دهند.

امام‌جمعه موقت تهران با اشاره به این‌که «نقش بنیاد بین‌المللی غدیر به‌روز کردن امیرالمؤمنین(ع) است»، گفت: همان‌طور که قرآن محدود به زمان و مکان نیست، امیرالمؤمنین(ع) که قرآن ناطق است نیز برای تمام زمان‌ها حرف جدید و الگوست. علی(ع) را روزگار کهنه نمی‌کند، بلکه این ما هستیم که باید از ظرفیت امیرالمؤمنین و از چشمه جوشان او در ابعاد مختلف زندگی برداشت کنیم و قدرت تغذیه از نهج‌البلاغه و سیره و فضایل امیرالمؤمنین برای ظرفیت‌های مختلف داشته باشیم.

وی با بیان این‌که «احیا امر غدیر یک مسئله 100 درصد عرفانی، اخلاقی، دینی و سیاسی و حکومتی است»، افزود: ابعاد زندگی بشر در غدیر گنجانده شده است، غدیر مجموعه ارزش‌های اسلامی و انسانی‌ است که تمام این ارزش‌ها زیر پرچم حاکمیت رشد می‌کند، ما باید حجاب‌های جلوی این موجود، عنصر و خورشید را رفع کنیم و هر فضایی به اندازه ظرفیت خودش بتواند از این نور بهره‌برداری کند که این یک جهاد مستقل می‌خواهد.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم علی(ع) برای ما همیشه سخن روز باشد باید ابعاد مختلف زندگی او، توصیه‌ها و سفارش‌ها، نحوه حکومت و نامه‌هایی که به سران و مسئولان خودشان نوشته‌اند را در عرصه‌های مختلفی که امروز در نظام اسلامی داریم نشر دهیم.

صدیقی تأکید کرد: ما باید اتاق فکر و یک جمع متفکری داشته باشیم، حضور دانشگاه‌ها در این عرصه و این‌که رئیس آموزش و پرورش خودش را پرچم‌دار عرصه خدمت به امیرالمؤمنین می‌داند، ابتکار امام جمعه روشن‌بین و پرتلاش خرم‌آباد بوده است که نتیجه خوبی دارد. ما باید حوزه‌ها را بین دانشگاه‌ها و آموزش و پرورش تلفیق کنیم و از جمع آن‌ها افرادی که آمادگی دارند نشست‌های ماهیانه داشته باشند و برای ریز کردن کلیات و برای این‌که این جویبارها را به خانه‌ها، مدرسه‌ها، محیط‌های دانش‌آموزی، دبیرستانی، دانشگاهی، کارگری و کارخانه‌ای منتقل کنیم.

وی با اشاره به این‌که «امروز بوی کربلا در همه جای ایران نفوذ پیدا کرده است و شاهدیم که در محرم برای امام حسین(ع) و یارانش عزاداری می‌شود» اظهار کرد: ما نیز باید غدیر را موازن با کربلا پیش ببریم، اقدامات خوبی انجام شده است و این‌که فرهیختگان ما در این عرصه خط شکن و پرچم‌دار هستند، چشم ما روشن است.

انتهای پیام

کد N982711