معاون وزیر خارجه آمریکا: کره شمالی از تجربه توافق هسته‌ای ایران درس بگیرد

سیاسی

معاون وزیر خارجه ایالات متحده امروز سه‌شنبه اعلام کرد: باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا و پارک گئون های، رییس‌جمهور کره جنوبی قرار است در دیدار هفته آینده خود پیام هشدار شدیدی به کره شمالی ارسال کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی، این دو رییس‌جمهور قرار است روز جمعه آینده در بحبوحه تهدید پیونگ یانگ در پرتاب موشک دوربرد و انجام آزمایش هسته‌ای دیگر، در واشنگتن با یکدیگر ملاقات کنند.

آنتونی جان تونی بلینکن، معاون وزیر خارجه آمریکا پس از دیدار با یون بیونگ سی، وزیر خارجه کره جنوبی و معاونش چو تایی یونگ به خبرنگاران گفت:‌ ما در برابر چالش‌هایی که از سوی کره شمالی ارائه می‌شود به طور کامل منسجم هستیم.

او از کره شمالی خواست تا درباره برنامه پرتاب موشک خود بازنگری کند با این حال پیونگ یانگ مدعی شد که این موضوع با هدف پرتاب ماهواره به مدار زمین انجام می‌شود.

معاون وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد:‌ اگر آن‌ها این کار را انجام دهند کاملا روشن است که با واکنش شدید جامعه بین‌المللی رو به رو خواهند شد. ما با روسیه و چین گفت‌وگوهایی را داشتیم و همه قویا احساس می‌کنیم که نه تنها کره شمالی باید از این اقدام جلوگیری کند بلکه این کشور باید به تلاش‌های هدفمند خلع سلاح هسته‌ای باز گردد.

هم‌چنین بلینکن گمانه زنی را درباره این که کابینه اوباما دیگر علاقه‌ای به گفت‌وگو با کره شمالی ندارد را رد کرد.

وی با اشاره به توافق هسته‌ای ایران درباره جلوگیری از برنامه غنی‌سازی اورانیوم در ازای رفع تحریم‌ها گفت: ما آماده انجام چنین مذاکراتی هستیم مشروط بر این که این مذاکرات بر پایه‌ای معتبر و موثق پیش بروند. من فکر می‌کنم که درس مهمی وجود دارد که از آن تجربه باید آموخت و ما امیدواریم که کره شمالی به آن نگاه کند.

مرد شماره دو دیپلماتیک ایالات متحده که برای دیداری سه روزه به کره جنوبی سفر کرده قرار است در سفری منطقه‌یی از ژاپن و چین نیز دیدار کند.

انتهای پیام

کد N982591