رشد حیات وحش در چرنوبیل

سیاسی

دانشمندان روز دوشنبه اعلام کردند حدود 30 سال پس از بدترین حادثه هسته‌ای جهان که تشعشات رادیو اکتیو را در سراسر چرنوبیل منتشر کرد، این مکان از منطقه فاجعه به منطقه حفاظت شده طبیعی تبدیل شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، این تغییر جالب توجه در منطقه‌ای که پس از حادثه 1986 به منطقه ورود ممنوع همیشگی تبدیل شده بود،‌ نشان می‌دهد آلودگی تشعشعات مانع رشد و تولید مثل حیات وحش نمی‌شود اما فشار منفی که انسان‌ها بر جمعیت پستانداران وحشی دارند را برجسته می‌کند.

جیم اسمیت، متخصص علوم محیط و زمین از دانشگاه پورت‌موث بریتانیا در این‌باره گفت:‌ زمانی که انسان‌ها حذف شدند، حتی به دنبال بدترین حادثه هسته‌ای جهان، طبیعت شکوفا می‌شود، کاملا متحمل است که جمعیت حیات وحش نسبت به قبل از حادثه رشد بیش‌تری داشته است.

پس از آتش‌سوزی و انفجار نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل در 1986 که ابری از ذرات رادیو اکتیو را به هوا پرتاب کرد، هزارن نفر از مردم، منطقه را ترک کردند و هرگز باز نگشتند.

جیم اسمیت و همکاران محقق وی از این فرصت استفاده کردند که پی ببرند که چه اتفاقی برای حیات وحش در منطقه‌ای که آلودگی شدید وجود دارد اما خالی از سکنه است، می‌افتد.

مطالعات اولیه در منطقه ممنوع 4200 کیلومتر مربعی چرنوبیل نشان از تاثیرات شدید تشعشات و کاهش جمعیت حیوانات وحشی داد. اما شواهد جدید بر اساس اطلاعات آماری بلند مدت نشان می‌دهد که جمعیت پستانداران دوباره رشد کرده است.

این مطالعات دریافت که فراوانی نسبی جمعیت گوزن شمالی، گوزن کوچک، گوزن قرمز و گراز وحشی با چهار منطقه مشخص و غیرآلوده محافظت شده در منطقه مشابه است.

تعداد گرگ‌هایی که در داخل و اطراف منطقه چرنوبیل زندگی می‌کنند در مقایسه با مناطق حفاظت شده طبیعی هفت برابر بیش‌تر است.

جیم بیزلی از دانشگاه جورجیا ایالات متحده در این باره گفت: این اطلاعات منحصر به فرد از رشد حیوانات در منطقه‌ای که بزرگ‌ترین حادثه هسته‌ای رخ داده نشان می‌دهد که زمانی حیوانات وحشی از فشار سکونت‌گاه‌های انسان‌ها آزاد می‌شوند،‌ جمعیت‌شان جهش می‌یابد.

انتهای پیام

کد N982482