سئول: نشانه‌ای مبنی بر تدارک کره‌شمالی برای پرتاب موشک وجود ندارد

یک مقام دولت کره‌جنوبی امروز (سه‌شنبه) گفت: نشانه‌ای مبنی بر اینکه کره‌شمالی در تدارک برای پرتاب یک موشک دوربرد به مناسبت هفتادمین سالگرد تاسیس حزب حاکم کارگران این کشور در هفته آینده است، وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این اظهارنظر مقام دولت کره‌جنوبی در حالی مطرح شده که «جوئل ویت» یک کارشناس موسسه آمریکا- کره در دانشگاه جان هاپکینز آمریکا نیز اظهارنظر مشابهی را مطرح کرد.

چند ماه است که گمانه‌زنی‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه کره‌شمالی ممکن است در جشن هفتادمین سالگرد تاسیس حزب حاکم کارگران در روز شنبه آینده اقدام به پرتاب یک موشک دوربرد کند.

مقام وزارت اتحاد کره‌جنوبی که نام خود را فاش نساخت، به خبرنگاران گفت: ما هیچ نشانه‌ای مبنی بر اینکه کره‌شمالی در تدارک برای پرتاب قریب‌الوقوع یک موشک نظیر منتقل کردن تجهیزات پرتاب به سکوی مخصوص پرتاب باشد را مشاهده نکردیم.

وی افزود: معمولا بعد از منتقل کردن تجهیزات پرتاب موشک دو تا چهار هفته تدارک برای چنین پرتابی طول می‌کشد.

چندی پیش اظهارنظرهای رئیس آژانس فضایی کره‌شمالی باعث گمانه‌زنی‌هایی درباره اینکه این کشور می‌خواهد در سالگرد تاسیس حزب حاکم دست به پرتاب موشک بزند، شد.

همچنین نظرات رئیس کمیسیون اتمی ملی کره‌شمالی نیز باعث گمانه‌زنی درباره چهارمین آزمایش هسته‌ای این کشور شد.

جوئل ویت نیز روز دوشنبه اظهار کرد: شواهدی مبنی بر پرتاب موشک دوربرد از سوی کره‌شمالی در تاریخ 10 اکتبر وجود ندارد.

وی اظهارکرد: ممکن است کره‌شمالی شبانه کارهایی را انجام دهد که ما نتوانیم از طریق ماهواره مشاهده کنیم اما اکثر مقام‌های دولتی توافق دارند که پرتاب موشک انجام نخواهد شد.

انتهای پیام

کد N982270