هشدار به سازمان ملل درباره واقعی شدن جنگ‌های رباتیک

جنگ,سازمان ملل متحد

کارشناسان و فعالان مسائل نظامی به سازمان ملل هشدار دادند که طولانی شدن مذاکرات درخصوص آینده سلاح‌های مرگبار مستقل موسوم به "ربات‌های قاتل" بیش از اندازه کند است و این موجب خواهد شد جنگ‌های رباتیک تبدیل به واقعیت شوند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه گاردین، کارشناسان می‌گویند به رغم آنکه لابی‌گری برای پیشگیری از توسعه سلاح‌های رباتیک در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک تشدید شده، اما معاهده‌ای برای چنین ممنوعیتی با سرعت کافی تصویب نمی‌شود تا جلوی ساخت چنین سلاح‌هایی را بگیرد.

کریستوف هینز، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور اعدام‌های سریع، خودسرانه و فراقضایی گفت: این خطر در حقیقت وجود دارد که فرآیند تصویب چنین معاهده‌ای به طور کامل به بن‌بست برسد.

وی خاطرنشان کرد: اگر یک معاهده پیشگیرانه درباره ممنوع شدن هوش مصنوعی نظامی در سطح بالا وجود نداشته باشد، به مجرد اینکه این غول چراغ جادو از چراغ خارج شود دیگر برگرداندن آن بسیار سخت خواهد بود.

ناظران می‌گویند آمریکا و انگلیس به دنبال تضعیف توافق در این زمینه هستند تا در متن آن تنها تکنولوژی‌های نوظهور لحاظ شود که به معنی آن است هر سلاح‌هایی که قبل از آن حتی در زمان انجام مذاکرات، ساخته شده مشمول چنین ممنوعیتی نشود.

نوئل شارکی، استاد هوش مصنوعی و رباتیک در دانشگاه شفیلد و بنیان‌گذار کمیته بین‌المللی کنترل سلاح‌های رباتیک گفت: چین خواهان آن است که درباره تکنولوژی‌های موجود و نوظهور بحث شود اما آمریکا و انگلیس خواهان متنی هستند که تنها درباره تکنولوژی‌های نوظهور صحبت کنند.

وی خاطرنشان کرد: آمریکا و انگلیس تاکید می‌کنند که هر متنی که درباره هوش مصنوعی نظامی حکم دهد باید تنها درباره تکنولوژی‌های نوظهور بحث کند. این به این دلیل است که آنها نگران هستند برخی از سلاح‌های دفاعی فعلی آنها نظیر فالانکس یا گنبد آهنین ممنوع شود.

با این حال شارکی هشدار داد اگر مذاکرات چند سال دیگر ادامه پیدا کند و چنین نیز به نظر می‌رسد، بسیاری از سلاح‌هایی که ما نگرانشان هستیم تا آن زمان ساخته شده و احتمالا استفاده می‌شوند. شارکی کاین، سناریو را براساس تحولات فعلی محتمل می‌داند.

وی تاکید می‌کند: دولت‌ها به آزمایش سلاح‌های خودکار همچون جنگنده X49B که می‌تواند با اتکا هوش مصنوعی به خود پرواز کند، ادامه می‌دهند و قراردادهای خرید انبوهی از سلاح‌های خودکار وجود دارند. بنابراین اگر ما بحث درباره ممنوعیت آنها را برای زمانی طولانی ادامه دهیم کلمه نوظهور نگران‌کننده خواهد شد.

هنوز هیچ سلاح کاملا مستقلی مورد استفاده قرار نگرفته است اما تعداد زیادی از سلاح‌های مرگبار نیمه‌ مستقل در دست توسعه هستند.

یکی از چنین سلاح‌هایی ربات نگهبان ارتش کره‌جنوبی مشهور به SGR-1 است که بر مرز این کشور با کره شمالی گشت‌زنی می‌کند.

انتهای پیام

کد N982243