باهنر: قطعا رای آخوندی از رای اعتماد او بیشتر خواهد بود/ آخوندی از وزرای فهیم و استراتژیست دولت است

عباس آخوندی,استیضاح

محمدرضا باهنر به عنوان موافق با وزیر و مخالف با استیضاح گفت: با اینکه می دانم جو مجلس مناسب است و قطعا رای آقای آخوندی در این استیضاح از رای اعتماد ایشان هم بیشتر خواهد بود، اما چند نکته را باید بگویم.

به گزارش خبرآنلاین باهنر در رابطه با پروژه مسکن مهر اظهار داشت: تردیدی ندارم که در مسکن مهر خانواده هایی صاحب مسکن شدند که نسل اندر نسل ملکی نداشتند. و اگر در قالب مسکن مهر صاحب خانه نمی شدند حتی امیدی نبود در نسل های بعدی هم صاحب مسکن شوند. اما وقتی از دیدگاه اقتصاد کلان به موضوع نگاه می کنیم می بینیم این پروژه اگر با تدبیر بیشتر و محاسبات دقیق تر و پیش بینی های نزدیک به واقع تر انجام می شد این مشکلات ایجاد نمی شد.
وی افزود: واقعیت این است که از قبل انجام پروژه مسکن مهر، ده واحد درصد تورم به کشور تحمیل شد. یعنی ده میلیون خانوار ایرانی مجبور شدند تورم بیشتری را تحمل کنند. این ها اغلب همان خانواده های نیازمندی بودند که 50 تومان در جیب انها می گذاشتیم و از قبل تورم 60 هزارتومان از جیب انها برمی داشتیم. دولت البته باید تلاش کند هزینه های این پروزه را کاهش دهد که در این زمینه تلاش کرده اما بیشتر باید تلاش کند.
باهنر ادامه داد: وزارت مسکن وقتی وزارتخانه را تحویل گرفت این وزارتخانه 150 هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام داشت. واقعیت این است که این پروژه 150 هزارمیلیاردی هیچ زمانی تمام نمی شود و اختصاص بودجه به آن فقط تورم را افزایش می دهد و نظام عرضه و تقاضا را بهم می زند. دولت قبل که مطالعه آن را انجام و این پروژه ها را آغاز کرد باید به نحوی بررسی می کرد که ادامه آن در دولت های بعدی هم ممکن باشد.
وی افزود: نکته سوم این است که ما فقط انرژی نفت و گازی که مصرف می کنیم سالیانه 40 میلیارد دلار با همین قیمت های کاهش یافته فعلی است. که معلوم نیست چقدر بازدهی دارد. وزارت راه فقط با اجرای یک برنامه موجب شده تا شش میلیون لیتر مصرف گازوئیل کاهش بیابد. در شرایط اقتصادی که در آن به سر می بریم این اقدام مهمی است.
با هنر در پایان گفت: من به عنوان کسی که در همه دولت ها از ابتدا بوده ام و کار کرده ام و با تکیه بر این تجربه چندین ساله که در مجلس دارم می گویم که بین وزرای شهرسازی شهادت می دهم آخوندی از وزرای فهیم و مدبر و پرکار و استراتژیست دولت است. او فرد با کیاست و پرکاری است.

29214

کد N982146