یونسکو: داعش از تاریخ و فرهنگ وحشت دارد

داعش,یونسکو

دبیر کل یونسکو ضمن محکوم کردن تخریب "طاق نصرت" شهر باستانی پالمیرا، سوریه توسط تروریست‌های داعش، گفت: افراط گرایان از تاریخ و فرهنگ وحشت دارند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه، "ایرینا بوکووا"، دبیرکل یونسکو گفت: سازمان علمی و فرهنگی سازمان ملل نهایت تلاش خود را می‌کند تا عاملان تخریب "طاق نصرت" محاکمه شوند.

تروریست‌های داعش "طاق نصرت" را که قدمت آن به 2000 سال قبل بازمی‌گردد، به عنوان بخشی از کمپین مداوم خودشان برای تخریب میراث فرهنگی در مناطق تحت کنترل‌شان در عراق و سوریه منهدم کردند.

بنای باستانی "طاق نصرت" جزء میراث فرهنگی بین المللی یونسکو محسوب می‌شود و تا پیش از سال جاری میلادی سالانه 150 هزار گردشگر را جذب می‌کرد.

بوکووا گفت: این انهدام جدید نشان می‌دهد که چطور افراط‌گرایان از تاریخ و فرهنگ وحشت دارند چرا که می‌دانند گذشته ادعاهای آنها را متزلزل و نامشروع می‌سازد و نشان می‌دهد که اقدامات آنها مظهر تنفر و جهل است.

وی افزود: پالمیرا سمبل تمامی چیزهایی است که افراط‌گرایان از آنها تنفر دارند از جمله تنوع فرهنگی،گفت‌وگوی تمدن‌ها و برخورد با تمامی انسان‌ها از اقشار و قومیت‌های مختلف.

دبیرکل یونسکو ادامه داد: هیچ عفوی در خصوص جنایات جنگی وجود نخواهد داشت و یونسکو با همکاری دادگاه کیفری بین الملل هر کار بتواند انجام می‌دهد تا مجرمان انهدام این بنای تاریخی محاکمه شوند.

انتهای پیام

کد N981937