کری: احتمال هدف قرار گرفتن جنگنده‌های روسیه برفراز ترکیه وجود دارد

سوريه, روسيه, مخالفان سوري

وزیر امور خارجه آمریکا هشدار داد که ورود جنگنده‌ روسیه به حریم هوایی ترکیه که به عنوان متحد ناتو محسوب می‌شود، تحریک کننده است و احتمال اینکه این جنگنده‌ها هدف ارتش ترکیه قرار بگیرند زیاد است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا که به شیلی سفر کرده گفت: ما به شدت درباره ورود جنگنده روسیه به حریم هوایی ترکیه نگران هستیم چرا که ترکیه براساس قوانین بین‌المللی حق دارد این جنگنده‌ها را هدف قرار داده و ساقط کند.

وزیر امور خارجه آمریکا ادامه داد: من با فریدون سینرلی اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه گفت‌وگو کرده و با مقامات ارشد آنکارا به رایزنی پرداختم و به دنبال این هستیم که روسیه را مجبور کنیم تا درباره عملیاتی که در سوریه انجام می‌دهد، واضح و شفاف رفتار کند.

وی با اشاره به تلاش‌های وزارت دفاع آمریکا برای ایجاد مکانیزم موسوم به "کاهش درگیری و تنش" با فرماندهان روس گفت: این دقیقا همان چیزی است که ما نسبت به آن هشدار داده‌ایم و به دنبال مذاکرات اولیه با دولت مسکو درباره جلوگیری از درگیری‌ها و تنش‌های اتفاقی و تصادفی هستیم.

جان کری که در کنگره شیلی سخنرانی می‌کرد در ادامه صحبت‌هایش گفت: مذاکرات با مسکو همچنان ادامه دارد و ما به دنبال یافتن راه حلی سریع هستیم.

انتهای پیام
کد N981819