با تغییر موضع محسوس نسبت به توافق هسته‌ای

نتانیاهو: بیاید به جلو نگاه کنیم

برجام

شبکه سی‌ان‌ان گزارش داد: نخست‌وزیر اسراییل که به شدت با توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 مخالفت می‌کرد در تغییر موضعی جدید به دنبال اطمینان از پایبندی ایران به تعهداتش است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در گفت‌وگو با شبکه خبری سی‌ان‌ان که روز یک‌شنبه پخش شد، گفت: اکنون توافق انجام شده است. بیایید به جلو نگاه کنیم. باید اطمینان حاصل کنیم که آن‌ها (ایرانی‌ها) به تمام تعهدات‌شان پایبند خواهند بود، این اولین چیز است.

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی زمانی که در کنگره آمریکا سخنرانی کرد، مخالفت شدید خود را با توافق هسته‌ای نشان داد اما قانون‌گذاران آمریکایی نتوانستند مانع از اجرای آن شوند و دموکرات‌ها با حمایت از باراک اوباما، رییس‌جمهورشان پیروز شدند.

نتانیاهو به فرید زکریا خبرنگار سی‌ان‌ان گفت: اگر ثابت شود که نگرانی‌های من غلط است، من خوشحال‌ترین فرد خواهم بود. اما شما می‌دانید که عکس این هم می‌تواند اتفاق بیفتد.

او ادامه داد: من فکر می‌کنم اکنون با یک مسأله مواجهیم که یک سوال عملیاتی است نه یک سوال سیاسی یا ایدئولوژیک. آیا آن‌ها به توافق پایبند خواهند بود.

وی در این گفت‌وگو با اذعان به نفوذ ایران گفت که می‌خواهد با آمریکا برای کاهش نفوذ تهران همکاری کند.

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی که برای شرکت در نشست سالانه مجمع عممی سازمان ملل به نیویورک سفر کرده بود با جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا دیدار کرد و گفت که این اتفاق نشان دهنده آغاز روند جدید پس از دعوای خانوادگی بر سر توافق هسته‌ای با ایران است.

او از سفر قریب‌الوقوع وزیر جنگ رژیم صهیونیستی به آمریکا در هفته‌های آینده برای گفت‌وگو با همتای آمریکایی‌اش خبر داد و گفت که ممکن است به‌زودی در ماه نوامبر با باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا ملاقات کند.

وی با ادعای این که ایران در تلاش برای احاطه کردن اسراییل است، مقابله با قدرت‌گیری ایران در منطقه خواستار شد و گفت که هیچ کس قوی‌تر و قابل اعتمادتر از اسراییل نیست.

به گزارش ایسنا، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با این ادعای بی‌اساس که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای نخواهد شد با آن مخالفت و برای جلوگیری از اجرای ‌آن به سختی تلاش کرده است. این در حالی است صهیونیست‌ها خود تنها دارنده سلاح هسته‌ای در منطقه خاورمیانه محسوب می‌شوند. اما هیچ گاه آن را به طور رسمی نپذیرفته و هیچ معاهده بین‌المللی را در رابطه با این مسأله امضا نکرده‌اند.

ایران همواره تأکید می‌کند که فعالیت‌های هسته‌ای‌اش ماهیت کاملاً صلح‌آمیز دارد و تنها برای تعامل با جهان پای میز مذاکره با غرب و آمریکا آمده است.

انتهای پیام

کد N981373