سومین همایش ملی حدیث رضوی در قم برگزار می‌شود

امام رضا ع ,جشنواره امام رضا ع

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم گفت: سومین همایش ملی حدیث رضوی از سلسله همایش‌های جشنواره ملی امام رضا(ع)، 15 مهرماه در موسسه دارالحدیث قم برگزار می شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم گفت: سومین همایش ملی حدیث رضوی از سلسله همایش‌های جشنواره ملی امام رضا(ع)، 15 مهرماه در موسسه دارالحدیث قم برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، حجت‌الاسلام والمسلمین عباس دانشی در جمع خبرنگاران، افزود: جشنواره بین المللی امام رضا(ع) از رویدادهای بزرگ فرهنگی و هنری جهان اسلام است که تاکنون 13 دوره از این جشنواره برگزار شده است.

وی افزود: تولید آثار ارزشمند، برپایی نمایشگاه، برگزاری نشست‌های علمی، فرهنگی و هنری در سطح کشور و هفت کشور جهان از جمله دستاوردهای جشنواره بین المللی امام رضا(ع) است.

وی با بیان این‌که «همایش ملی حدیث رضوی یکی از سلسله همایش‌های جشنواره ملی امام رضا(ع) است» بیان کرد: دبیرخانه این همایش در استان قم متمرکز است که این همایش به همت موسسه دارالحدیث و با همکاری بنیاد بین المللی امام رضا(ع) و همچنین اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود.

دانشی با اشاره به برگزاری این همایش بعد از اختتامیه جشنواره بین المللی امام رضا(ع)، علت این امر را برگزاری آن در سال تحصیلی با هدف ایجاد فرصت جهت شرکت و بهره وری محققان و پژوهشگران حوزه و دانشگاه در این رویداد علمی و فرهنگی عنوان کرد.

وی ادامه داد: این همایش با سخنرانی آیت‌الله محمد محمدی ری شهری رئیس موسسه دارالحدیث و با حضور اساتید حوزه و دانشگاه و فرهیختگان عرصه علمی و فرهنگی در این موسسه برگزار می‌شود.

وی ابراز امیدواری کرد که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم بتواند در مسیر انتشار معارف رضوی و گسترش ارزش‌های متعالی موجود در فرهنگ پرافتخار تشیع به ویژه میراث ارزشمند احادیث رضوی نقش موثری ایفا کند.

دبیر علمی همایش ملی حدیث رضوی نیز در این نشست با بیان این‌که «این همایش با موضوع احادیث اعتقادی امام رضا(ع) برگزار می‌شود» گفت: آموزه‌های اعتقادی امام رضا(ع)، میراث شناختی امام رضا(ع)، تاریخ کلامی و شخصیت کلامی امام رضا(ع)، چهار نقطه محوری این همایش است که هر کدام دارای زیرشاخه‌های متعدد است.

حجت‌الاسلام محمدرضا سبحانی نیا افزود: 109 مقاله تخصصی به دبیرخانه همایش رسیده است که این مقاله‌ها در سه مرحله ارزیابی شده که نفرات برتر در روز برگزاری همایش تجلیل می‌شوند.

وی با اشاره به این‌که یک نفر رتبه نخست، دو نفر رتبه دوم و سه نفر حائز رتبه سوم شده‌اند، افزود: از صاحب اثر یک مقاله نیز به عنوان مقاله قابل تقدیر تجلیل خواهد شد و به همه شرکت کنندگان نیز لوح تقدیر این همایش اهدا می‌شود.

وی با بیان اینکه 70 نفر از شرکت کنندگان در همایش از برادران و 63 نفر از خواهران هستند، گفت: 52 مقاله به صورت تک نویسنده، 50 مقاله دو نویسنده و هفت مقاله نیز به صورت سه نویسنده به دبیرخانه این همایش ارائه شده است.

سبحانی‌نیا، استان‌های قم، مازندران، خراسان، اصفهان، تهران و آذربایجان شرقی را به عنوان استان‌های دارای بیشترین اثر ارسالی به دبیرخانه این همایش برشمرد و گفت: مقاله‌های رسیده به دبیرخانه سومین همایش ملی حدیث رضوی از لحاظ کیفی نسبت به دو دوره پیشین در سطح بهتری قرار دارند.

سومین همایش ملی حدیث رضوی، ساعت 9 صبح روز چهارشنبه 15 مهرماه با ارائه چهار مقاله برتر و سخنرانی آیت الله محمد محمدی ری شهری رئیس موسسه دارالحدیث و حجت‌الاسلام عباس دانشی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم در تالار علامه مجلسی موسسه دارالحدیث برگزار می‌شود.

انتهای پیام

کد N981354