دمشق احتمال برگزاری نشست "مسکو 3" را بالا دانست

سوريه

مسئولان سوری احتمال دادند که به دلیل مخالفت ائتلاف مخالفان با شرکت در طرح دی میستورا برای حل بحران سوریه، کنفرانس مسکو 3 برگزار شود.

مسئولان سوری احتمال دادند که به دلیل مخالفت ائتلاف مخالفان با شرکت در طرح دی میستورا برای حل بحران سوریه، کنفرانس مسکو 3 برگزار شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه السفیر لبنان، یک مسئول برجسته سوری اعلام کرد که دولت سوریه کارهایی را که لازم بوده انجام داده است و مقابله با موانع جدیدی که بر سر اجرای طرح استفان دی میستورا،‌ فرستاده سازمان ملل به سوریه برای حل بحران سوریه ایجاد شده است جزو مسئولیت‌های خود وی است.

در حالی که دمشق اخیرا مشارکتش در کارگروه‌های مطرح شده از سوی دی میستورا را اعلام کرده است ائتلاف مخالفان سوریه و 70 گروه مسلح مخالف از جمله احرار الشام و جیش الاسلام همکاری با دی میستورا و نظام در این باره را رد کرده‌اند.

مخالفان سوری معتقدند که طرح تشکیل کارگروه‌ها که از سوی دی میستورا ارائه شده نقض تمامی قطعنامه‌های سازمان ملل درباره سوریه است.

یک مسئول سوری دیگر احتمال داد که این موضع نسبت به طرح دی میستورا فرصت برگزاری کنفرانس مسکو 3 را بالا ببرد. به ویژه اینکه مخالفان سوری که همکاری با دی میستورا را رد کرده‌اند با نقش روسیه در سوریه کاملا مخالفند.

مسئولان دمشق این احتمال را می‌دهند که مداخله نظامی روسیه در سوریه می‌تواند انگیزه‌ای برای عدم مشارکت آن‌ها در هر گونه حل و فصلی باشد.

کارشناسان سوری معتقدند که مداخله غافلگیرانه روسیه در سوریه مخالفان و هم‌پیمانانشان را واداشته تا موضع دفاعی اتخاذ کنند برای همین امکان کشاندن آن‌ها به پای میز مذاکره سخت است.

مسئولان سوری معتقدند که برگزاری مسکو 3 در شرایط کنونی کارآمدتر از طرح سازمان ملل است چراکه مسکو 3 می‌تواند موجب حل اختلافات اصلی درباره بند تشکیل دولت انتقالی شود.

انتهای پیام

کد N981142