رونمایی از بانک جامع اطلاعات کودکان با حضور پورمحمدی

پورمحمدي,کودک

بانک جامع اطلاعات کودکان با حضور وزیر دادگستری به طور رسمی رونمایی شد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در چهاردهمین جلسه شورای هماهنگی مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک که با حضور وزیر دادگستری و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی و نیز نمایندگان سازمان‌های مردم نهاد عضو این مرجع برگزار شد، از سامانه جامع اطلاعات کودکان «گنج انسان» رونمایی شد.

حجت الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری، ضمن تبریک اعیاد قربان و غدیر و نیز ابراز تاسف از فاجعه تلخ و غمبار جان باختن جمعی از هموطنان در منا، از این حادثه به عنوان یکی از نقاط تاریک تاریخ معاصر و مایه سرافکندگی جهان اسلام یاد کرد.

وزیر دادگستری در رابطه با فعالیت مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک اظهار کرد: در جامعه حساسیت زیادی در خصوص مسایل مربوط به کودکان وجود دارد و مرجع ملی محلی برای بیان آسیب‌ها، پیشنهادات، ارایه راه کارها و راه حل ها و نیز تعقیب و پیگیری موضوعات مرتبط با حقوق کودکان است و همگی موظفیم با هم افزایی و مشارکت در این راستا اقدام کنیم.

وی با بیان اینکه برای پیگیری حقوق کودکان در کشور با جامعه هدف ۲۳ میلیونی مواجه هستیم گفت: موضوع اتباع بیگانه، نظم کودکان کار و خیابان ما را بر هم زده و مشکلات زیادی را ایجاد کرده است که نمی توانیم از آن غافل باشیم و باید موضوع را با جدیت مورد پیگیری قرار دهیم.

رییس شورای هماهنگی مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک به وظیفه ذاتی هماهنگی این مرجع اشاره و تصریح کرد: هرگونه فعالیت در حوزه حقوق کودکان در کشور، از جمله راه اندازی سازمان مردم نهاد یا ارایه آمار و اطلاعات و غیره، باید با هماهنگی این مرجع انجام گیرد؛ چرا که اساس کار ما در این مرجع، ساماندهی و ایجاد هماهنگی در حوزه مسایل مربوط به حقوق کودکان است.

وی افزود: نظر دولت این است که امور کودکان کار و خیابان به شهرداری ها واگذار شود؛ چرا که شوراهای شهر برای تصمیم گیری در خصوص کودکان خیابانی بهترین گزینه هستند و در قانون جدید خدمات شهری نیز فصلی به این موضوع اختصاص داده شده که آماده ارایه به مجلس است.

وزیر دادگستری سامانه جامع بانک اطلاعات کودکان را کاری جدید و قابل ارایه در حوزه دولت الکترونیک معرفی کرد و گفت: بانک جامع اطلاعات کودکان که تکمیل و از امروز رسما فعالیت خود را آغاز خواهد کرد، با نگاهی عملگرایانه و با تجمیع اطلاعات چندین بانک اطلاعاتی شکل گرفته است و از این پس دغدغه ما این خواهد بود که بتوانیم آمار و اطلاعات دقیق و به‌روز ارایه کرده و همه ساله شاخص‌دهی و ارزیابی مناسبی در این حوزه صورت گیرد.

وی قابلیت ارتباط گیری با سایر حوزه ها را از جمله امکانات این سامانه برشمرد و افزود: برخی ظرفیت‌های جانبی نیز در کنار این سامانه در نظر گرفته شده که متعلق به همه دستگاه ها بوده و رسالت آن همگانی است که امیدواریم از این ظرفیت ایجاد شده به خوبی بهره گرفته شود؛ زیرا بسیاری از امکانات از این طریق با کمترین هزینه، بدون نیاز به حضور فیزیکی و با ظرفیت مدیریت بالا انجام می گیرد.

پورمحمدی در خاتمه از تمامی دستگاه‌ها درخواست کرد تا بدون حیطه بندی و نگاه سیاسی و رقابتی، با ارایه آمار و اطلاعات و ثبت آن در این سامانه، مشارکت کنند.

بر اساس این گزارش، در پایان جلسه از وزرای کشور، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیز شهردار تهران، رییس سازمان بهزیستی، رییس سازمان ثبت احوال و مدیر عامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به دلیل مشارکت در ایجاد سامانه جامع بانک اطلاعات کودکان تقدیر شد.

سامانه بانک جامع اطلاعت کودکان «گنج انسان» به آدرس www.ganjensan.ir اکنون در دسترس و برای عموم قابل استفاده است.

انتهای پیام

کد N980848