فرماندهان طالبان عامل حمله به قندوز سابقا در پاکستان زندانی بودند

فرماندهان ارشد طالبان که اخیرا حمله‌ای را علیه شهر قندوز افغانستان ترتیب داده بودند، جزو کسانی بودند که سابقا به دست سرویس‌های امنیتی پاکستان در زندان به سر می‌بردند و در مانوری دیپلماتیک آزاد شدند.

فرماندهان ارشد طالبان که اخیرا حمله‌ای را علیه شهر قندوز افغانستان ترتیب داده بودند، جزو کسانی بودند که سابقا به دست سرویس‌های امنیتی پاکستان در زندان به سر می‌بردند و در مانوری دیپلماتیک آزاد شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری میامی هرالد، "ملا عبدالسلام آخوند"، یکی از 9 وزیر کابینه طالبان بود که اوایل سال 2010 توسط سرویس‌های امنیتی پاکستان بازداشت شد. وی فرماندار سایه طالبان در شهر قندوز بود که سه سال پس از آن به همراه تعداد دیگری آزاد شد و ملا عمر، سرکرده سابق طالبان را برای مشارکت در مذاکرات با ایالات متحده و دولت افغانستان متقاعد کرد.

"ملا محمد حسن"، وزیر امور خارجه سابق طالبان نیز جزو زندانیان آزاد شده بود. این دو شبه‌نظامی کهنه‌کار اکنون نقاط اشتراک دیگری نیز دارند: آنها مسوول نیروهای طالبانی بوند که هفته گذشته به شهر استراتژیک قندوز در شمال افغانستان حمله کردند. نیروهای افغان نهایتا شهر را باز پس گرفتند.

آژانس اطلاعات اصلی افغانستان موسوم به اداره امنیت ملی هفته گذشته مدعی شد که ملا عبدالسلام آخوند در جریان حملات هوایی ناتو تحت امر آمریکا در قندوز کشته شده اما ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان این ادعا را رد کرد.

یک وزیر سابق طالبان که خواست نامش فاش نشود، گفت که ملا محمد حسن، وزیر امور خارجه سابق طالبان، معاون فرمانده قندوز بوده است.

آزادی آخوند و ملا حسن بخشی از مانور دیپلماتیک بود که منجر به گشایش دفتر نمایندگی طالبان در دوحه قطر انجامید. مقام‌های طالبان مستقر در دوحه وارد ارتباطات دیپلماتیک شدند که به اولین دور از مذاکرات مستقیم میان این شبه‌نظامیان و دولت افغانستان در نزدیکی اسلام‌آباد انجامید.

اما دور دوم مذاکرات در پاکستان در 31 ژوئیه کنسل شد. این اتفاق پس از آن رخ داد که دولت افغانستان اعلام کرد که ملا عمر دو سال پیش مرده است.

شهر قندوز اولین شهری بود که پس از حمله نیروهای تحت امر آمریکا به افغانستان در 11 سال پیش، توسط شبه‌نظامیان بار دیگر اشغال شد.

انتهای پیام

کد N980845