در حال تکمیل؛

دولت به وظیفه خود درباره فاجعه منا واقف است/وزیر امور خارجه یکی از قهرمانان ملی تاریخ ماست

روحانی

رییس جمهوری فاجعه منا را تاسف آور دانست و با تاکید بر این که دولت به وظیفه خود درباره این فاجعه واقف است، گفت: صدای مظلومیت حجاج در حضور سران جهان در سازمان ملل متحد به گوش جهانیان رسانده شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح دوشنبه در همایش ملی روز روستا که در سالن اجلاس سران برگزار شد، در ابتدای سخنان خود به موضوع روستا اشاره کرد و افزود: بسیار خوشحالم که امسال نیز خداوند این توفیق را داد در خدمت شما عزیزانی که از سراسر کشور به نام روستا و برای توسعه روستا و حرکت روستا به نقطه مطلوب در اینجا اجتماع کرده اید باشم.
وی ادامه داد: روستا زیبایی های خود را دارد، این نه از آن جهت که من خود روستازاده ام و به روستایی بودن خود نیز افتخار می کنم بلکه از آن جهت که روستا محور فرهنگ این مرز بوم است.
رییس جمهوری اضافه کرد: همه بزرگان گذشته این دیار و بسیاری از بزرگان امروز، عالمان، اندیشمندان، سیاستمداران، اصحاب فرهنگ و هنر، انقلابیون،سرداران و شهدای بزرگ از روستا هستند.
روحانی اظهار داشت: روستا همان نقطه ای است که از این نام قبل از هر چیز صفا، صداقت، مهربانی و عشق به اسلام، دین و خاندان رسالت و تولید، کار و کوشش تبادر می شود.
وی با بیان اینکه آنچه از روستا به ذهن انسان می آید سخت کوشی توام با صفا و صداقت است، فزود: ما به هویت دینی، فرهنگی، ایرانی، اسلامی و یک عزم راسخ برای یک حرکت جدید نیاز داریم.

**دولت به وظیفه خود درباره فاجعه منا واقف است
رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود به فاجعه منا اشاره کرد و گفت: به محضر ملت ایران و همه ملل اسلامی بویژه خانواده های جانباختگان فاجعه منا که واقعه بسیار تاثر انگیز و غم آور بود، تسلیت می گویم.
روحانی اظهار داشت: حاجیانی که به دلیل بی کفایتی ، بی تدبیری ، عدم برنامه ریزی و یا احیانا تقصیرهایی که باید بررسی شود در یک شرایط بسیار دردآور جانشان را از دست دادند.
وی اضافه کرد: این همه دوربین در منا وجود دارد و اتاق های مانیتور آنها لحظه به لحظه تمام خیابان ها و تمام جمعیت را رصد می کنند و حتی می توانند از جمعیت و افراد عکس و فیلم بگیرند . ضمن اینکه برای حضور در منا تقسیم بندی شده است که چه ساعت حجاج و از کدام کشور برای رمی جمرات بیایند.
رئیس جمهوری ادامه داد: چنین حادثه درکشوری رخ می دهد که آن همه هلیکوپتر، هواپیما و پول نفت در اختیار دارد. این بی تدبیری در آغاز حادثه و همچنین بی تدبیری در ادامه حادثه وجود داشته است.
روحانی اضافه کرد: 5-10 دقیقه نخست و یا دقایق اول قابل قبول است اما اینکه این همه ساعت زایران خانه خدا زیر آفتاب با تشنگی مانده اند، قابل قبول نیست.
رئیس جمهوری یادآور شد: از سال 63 به حج مشرف نشده ام، پیش از آن زمان که مشرف شده بودم همه تجهیزات و هلیکوپتر در منا و عرفات وجود داشت؛ واقعا وقوع این حادثه جای تاسف است .

**وزیر امور خارجه یکی از قهرمانان ملی تاریخ ما است
روحانی اضافه کرد: البته دولت به مسوولیت خود واقف است و خوشبختانه ندای مظلومیت در حضور سران جهان در سازمان ملل به گوش جهانیان رسانده شد و وزیر امور خارجه که یکی از قهرمانان ملی در تاریخ ما است، همه تلاش خود را از لحظه نخست با مسوولین سیاسی در سطح جهان و دبیر کل سازمان ملل انجام داد.
رئیس دولت تدبیر و امید همچنین با اشاره به تلاش های وزیر بهداشت در پیگیری فاجعه منا گفت : در امر سلامت نیز زحمات دکتر قاضی زاده را شاهدیم؛ تلاش،پیگیری و حضور وی با همه پیچیدگی ها و مشکلاتی که پس از فاجعه منا وجود داشت، بسیار مهم بود. همچنین وزیر کشور و دیگر مسوولین که با هماهنگی زیر نظر معاون اول رییس جمهوری تلاش های بسیاری انجام دادند.

**ادامه پیگیری های فاجعه منا
روحانی با تاکید بر اینکه دولت اقدامات خود را در خصوص فاجعه منا ادامه می دهد، افزود: بیش از 20 کشور، عزیزان خود را در این فاجعه از دست دادند اما ایران نخستین کشوری بود که توانست پیکرهای جانباختگان را به کشور بازگرداند، بیشترین تلاش برای شناسایی جانباختگان را انجام دهد و همچنین بیشترین تحرک درسطح دنیا برای این فاجعه داشته است.
رئیس جمهوری ادامه داد: رهبر معظم انقلاب زیباترین کلمات را در این حادثه بیان کردند و ملت بزرگ ایران صبور ، سرافراز و قدرتمند با یکدیگر همدلی و همنوایی کردند که بیان من از تجلیل این ملت قاصر است .
رئیس جمهوری توضیح داد: شاهدیم که هنگامی که این پیکر های مطهر فاجعه منا به استان ها می رسد چه اجتماع و حضوری از مردم بوجود می آید و این علاوه بر دلداری و تسلیت به خانواده آن عزیزان، نشان دهنده انسجام، وحدت ملی و یک کشور یکپارچه و متحد است.
روحانی ادامه داد: ما همه به ایرانی بودنمان افتخار می کنیم و البته اسلام جای خود دارد و در وهله نخست به مسلمان بودنمان، عشق به خاندان رسالت و انقلاب اسلامی مان افتخار می کنیم .

**به موقع به برخی حرف ها پاسخ خواهم داد
رییس دولت تدبیر و امید گفت: آنچه ما در این دو سال به دست آوردیم به دلیل امید، حضور، مشارکت و تلاش مردم بود. اگر توانستیم در مذاکرات هسته ای به یک افتخار بزرگ تاریخی برسیم، حال بگذریم از برخی حرف ها، من به موقع پاسخ خواهم داد.
روحانی اضافه کرد: همه رهبران دنیا بدون استثنا به جز یک رژیم غاصب اشغالگر منفور که عصبانی است، تمام کشورها و تمام سران دنیا توافق هسته ای را کار عظیمی می دانند. کاری شده که نه فقط در این دهه بلکه در دهه های گذشته بی مانند است.
وی اضافه کرد: 100 سال اخیر را ببینید؛ یک کشور به اصطلاح در حال توسعه در برابر 6 قدرت دنیا که عضو دائم سازمان ملل هستند دو سال پیاپی مذاکره می کند و این کشورها در برابر جمهوری اسلامی ایران 2 سال پیاپی گفت و گو کردند و سپس به سندی دست یافتیم که هیچ کسی در دنیا نیست که بگوید ایران در این مذاکرات ناموفق بوده است.

** برخی به نفع چه کسی می خواهند افتخار ملت ایران را زیر سوال ببرند
رییس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: همه اذعان دارند که ایران به توفیق بزرگ دست یافته و این افتخار ملت ایران است. آنهایی که می خواهند افتخار ملت ایران را زیر سوال ببرند به نفع چه کسی این کار را می کنند، ما یک ملت و قدرت هستیم و صحنه های افتخار متعلق به ما است.
روحانی ادامه داد: اگر کشاورزان توانستند در سال جاری در زمینه تولید گندم از 4.8 میلیون تن دو سال قبل و 6.7 میلیون تن سال گذشته به بالای 8 میلیون تن تولید برسند، این افتخار متعلق به همه مردم ایران است.
روحانی با تاکید بر اینکه افتخارهای ملت ایران به گروه خاصی اختصاص ندارد، اظهار داشت: اگر ورزشکاران و دانشمندان ما پیروز شدند، افتخار همه ما است، ما ملت واحدی هستیم و افتخار می کنیم به همه حرکت های پرشتابی که این ملت عظیم و بزرگ در راه تعالی و پیشرفت خود داشته و خواهند داشت.

** در هفته ها و ماه های آینده همه دیوارهای تحریم را فرو می ریزیم
رییس جمهوری گفت: ما امروز شرایط بعد از برجام و تحریم را می بینیم و به حول و قوه الهی در هفته های آینده و ماه های پیش رو همه دیوارهای غلط تحریم را فرو می ریزیم.
روحانی ادامه داد: آن شرایط یک شرایط آرامتری خواهد بود که در تولید و سرمایه گذاری تلاش کنیم.
وی توضیح داد: بسیاری از کشورهای دنیا با گروه های درجه یک خود به ایران می آیند و اکنون گفت و گوهای اقتصادی در مورد خرید کالا نیست بلکه بحث سرمایه گذاری و انتقال فناوری است.

**ملت ایران در انتخابات اسفندماه حماسه دیگری می آفریند
رئیس جمهوری همچنین به موضوع انتخابات سال جاری اشاره کرد و اظهار داشت: ملت ایران حماسه دیگری در انتخابات اسفندماه می آفریند و روستاییان در انتخابات پیش رو به کسانی رای می دهند که لایق ترین ها برای خدمت به این مردم و کشور هستند.
روحانی تاکید کرد: از نظر دولت، این جناح و آن جناح فرقی نمی کند. مهم این است که صالح ترین و قوی ترین افراد و آن هایی که ملی می اندیشند، وارد صحنه شوند.

**علم،درمان و اشتغال نباید کالای شهری باشد
رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت توسعه روستاها تاکید کرد و گفت: خدمات عمومی در روستاها باید ارتقا یابد و علم، درمان و اشتغال نباید کالای شهری باشد.
روحانی افزود: توسعه پایدار در کشور در صورتی امکان پذیر است که روستاها در مسیر توسعه قرار گیرند.
وی احداث 6 هزار کیلومتر جاده آسفالته برای روستاییان طی 2 سال را رقم قابل ملاحظه ای دانست و ادامه داد: در زمینه تامین آب روستاییان قدم های خوبی برداشته شده و برای گازرسانی نیز کار کم نظیری انجام می شود.

به گزارش ایرنا، روز 15 مهرماه به عنوان روز روستا در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران ثبت شده است.
نخستین همایش ملی روز روستا در 13و 14 مهرماه سال جاری با حضور رییس جمهوری ، وزرا و سایر دست اندکاران مرتبط با امور توسعه روستایی و همچنین 1100 نفر از اعضای شوراهای اسلامی روستاهای کشور با هدف بسترسازی برای طرح بیشتر مباحث مرتبط با روستاها و جلب توجه به اهمیت روستاها و همچنین پاسداشت روز ملی روستا برگزار می شود .
کد N980813