بعد از سال‌ها منطقه الخضراء به روی عراقی‌ها باز شد

مقامات عراقی به دستور حیدر العبادی ورودی اصلی منطقه الخضراء در بغداد را به روی شهروندان عراقی باز کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، طبق بیانیه صادره از دفتر حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، وی اولین شخصی بود که از مسیر تازه بازگشایی شده الخضراء که یک مسیر بین‌المللی است، عبور کرد.

یک مسئول برجسته امنیتی این منطقه اظهار داشت: هنوز بسیاری از محدودیت‌های اعمال شده بر منطقه الخضراء به ویژه در خیابا‌ن‌های منتهی به وزارتخانه‌ها و سفارتخانه‌ها از جمله سفارت آمریکا برقرار است.

چند هفته قبل العبادی به فرماندهان و مسئولان امنیتی عراق دستور داد منطقه الخضراء را که دربرگیرنده ساختمان‌های دولتی و سفارتخانه‌های متعددی است به روی رفت و آمد شهروندان عادی باز کنند و در این راستا تسهیلاتی را قائل شوند.

دوره زمانی طولانی‌ای که درخصوص مناطق مجاور دجله که زیباترین مناطق بغداد است و رژیم صدام آن را برای دوره‌های طولانی به روی مردم عراق بسته بود، به پایان رسید.

رژیم صدام در این منطقه مراکز ایست بازرسی ایجاد کرده و سیم خاردار کشیده بود و بعد از سال 2003 این منطقه نمادی برای بخش سیاسی عراق بود.

منطقه الخضراء به مساحت 10 کیلومتر در سواحل رود دجله واقع شده که به روی مردم عادی عراق بسته شده بود و بعد از جنگ آمریکا علیه عراق در سال 2003 به دلیل نگرانی‌های امنیتی این منطقه، ممنوعه اعلام شد.

صدام مناطق مجاور دجله را مناطق خاص خود و خانواده‌اش قرار داده بود.

طی سال‌های گذشته موانع بتونی و ایست بازرسی و میانبرهای منتهی به این منطقه، این منطقه را منطقه‌ای کاملا بسته نشان می‌داد.

منطقه الخضراء بعضاً شامل مقرهای فرماندهی آمریکایی و قبل از آن کاخ‌های صدام بود.

العبادی در صفحه توییتر خود در این باره نوشت: بازگشایی منطقه الخضراء از اقداماتی بود که به شهروندان وعده داده بودیم و ما در اجرای اصلاحات ثابت‌قدم هستیم و هرگز از آن دست نمی‌کشیم.

سعد الحدیثی، سخنگوی العبادی نیز گفت: نخست وزیر خود از شهروندان عراقی که با خودروهایشان وارد منطقه الخضراء می‌شدند، استقبال کرد.

سرهنگ سعد معن، سخنگوی وزارت کشور عراق نیز اعلام کرد که نیروهای ویژه ارتش با هماهنگی فرماندهی عملیات بغداد امنیت این منطقه را تامین خواهند کرد.

انتهای پیام

کد N980800