۰
نماینده پیشین مجلس :

استیضاح و تغییری مطلوب است که تبدیل به احسن شود

  • ۱۱بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه

یک نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی گفت: استیضاح در صورتی که ایرادهای مطرح شده، درست باشد و نمایندگان از روش‌های دیگر به نتیجه مطلوب نرسیده باشند و ادامه کار وزیر به ضرر نظام و کشور باشد، کار خوبی است و باید انجام شود.

محمد علی نمازی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان اینکه استیضاح از ابزارهای نظارتی مجلس است اظهار کرد: نمایندگان مجلس زمانی که می‌خواهند با هدف نظارت بر سلامت کارها اقدامی کنند از ابزارهایی مثل سوال، تحقیق و تفحص و استیضاح استفاده می‌کنند. و در صورتی که هدف نمایندگان نظارت بر سلامتی امور است باید دقت داشته باشند آیا نظر و اهداف‌شان از روش‌هایی به غیر از استیضاح قابل تامین است یا خیر.

این فعال سیاسی با اشاره به این‌که تجربه نشان داده است که استیضاح‌ها کمتر جنبه فنی دارد، افزود: در بیشتر موارد استیضاح به خاطر این است که وزیر در شهرستانی اقدام موردنظر آن شهرستان و نماینده را انجام نداده و یا بودجه موردنظر را تخصیص نداده است و معمولاً چند روز قبل از استیضاح پس از انجام مذاکرات، استیضاح از دستور کار خارج می‌شود و یا با توجه به تامین شدن نظر نمایندگان استیضاح در نهایت رای نیاورده است.

نمازی خاطرنشان کرد: اگر وزیری در سطح ملی با توجه به امکانات عملکرد خوبی داشته باشد و تنها به دلیل برخی مسایل مربوط به شهرستان‌ها استیضاح شود به ضرر کشور است.

این فعال سیاسی با اشاره به اینکه طرح و انجام یک استیضاح نابجا بسیار برای مجلس و کشور وقت‌گیر است توضیح داد: مطرح شدن یک استیضاح در صحن علنی مجلس شورای اسلامی وقت‌گیر است و بعد از برکنارشدن وزیر هم، وقت دولت برای انتخاب گزینه جایگزین که بتواند رای مجلس را بیاورد، گرفته می‌شود و پس از آن نیز وزیر جدید نیازمند زمان است که با فضا و برنامه‌های یک وزارت‌خانه آشنا شود و انجام تمام این مراحل بسیار وقت‌گیر است و از دلایل وجود پروژه‌های ناتمام در کشور است.

وی با تاکید بر اینکه هر تغییری باید تبدیل به احسن شود، افزود: نمایندگان در استیضاح یک وزیر باید توجه داشته باشند که آیا دولت می‌تواند فرد بهتری را برای آن مسئولیت معرفی کند یا خیر.

نمازی تاکید کرد: نمایندگان زمانی باید اقدام به استیضاح یک وزیر کنند که اولا وزیر از لحاظ عملکرد ملی و برنامه ارائه شده با توجه به امکانات موجود، ناموفق بوده و روش‌هایی مثل تذکر و سوال به نتیجه نرسیده باشند و دوم اینکه آیا با رای دادن به استیضاح آیا تغییر تبدیل به احسن می‌شود یا خیر و با توجه به این موارد به نظر من تا به حال تغییرات در اواسط کار یک وزارتخانه تبدیل به احسن نشده است.

انتهای پیام

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.