نماینده پیشین مجلس :

استیضاح و تغییری مطلوب است که تبدیل به احسن شود

یک نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی گفت: استیضاح در صورتی که ایرادهای مطرح شده، درست باشد و نمایندگان از روش‌های دیگر به نتیجه مطلوب نرسیده باشند و ادامه کار وزیر به ضرر نظام و کشور باشد، کار خوبی است و باید انجام شود.

محمد علی نمازی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان اینکه استیضاح از ابزارهای نظارتی مجلس است اظهار کرد: نمایندگان مجلس زمانی که می‌خواهند با هدف نظارت بر سلامت کارها اقدامی کنند از ابزارهایی مثل سوال، تحقیق و تفحص و استیضاح استفاده می‌کنند. و در صورتی که هدف نمایندگان نظارت بر سلامتی امور است باید دقت داشته باشند آیا نظر و اهداف‌شان از روش‌هایی به غیر از استیضاح قابل تامین است یا خیر.

این فعال سیاسی با اشاره به این‌که تجربه نشان داده است که استیضاح‌ها کمتر جنبه فنی دارد، افزود: در بیشتر موارد استیضاح به خاطر این است که وزیر در شهرستانی اقدام موردنظر آن شهرستان و نماینده را انجام نداده و یا بودجه موردنظر را تخصیص نداده است و معمولاً چند روز قبل از استیضاح پس از انجام مذاکرات، استیضاح از دستور کار خارج می‌شود و یا با توجه به تامین شدن نظر نمایندگان استیضاح در نهایت رای نیاورده است.

نمازی خاطرنشان کرد: اگر وزیری در سطح ملی با توجه به امکانات عملکرد خوبی داشته باشد و تنها به دلیل برخی مسایل مربوط به شهرستان‌ها استیضاح شود به ضرر کشور است.

این فعال سیاسی با اشاره به اینکه طرح و انجام یک استیضاح نابجا بسیار برای مجلس و کشور وقت‌گیر است توضیح داد: مطرح شدن یک استیضاح در صحن علنی مجلس شورای اسلامی وقت‌گیر است و بعد از برکنارشدن وزیر هم، وقت دولت برای انتخاب گزینه جایگزین که بتواند رای مجلس را بیاورد، گرفته می‌شود و پس از آن نیز وزیر جدید نیازمند زمان است که با فضا و برنامه‌های یک وزارت‌خانه آشنا شود و انجام تمام این مراحل بسیار وقت‌گیر است و از دلایل وجود پروژه‌های ناتمام در کشور است.

وی با تاکید بر اینکه هر تغییری باید تبدیل به احسن شود، افزود: نمایندگان در استیضاح یک وزیر باید توجه داشته باشند که آیا دولت می‌تواند فرد بهتری را برای آن مسئولیت معرفی کند یا خیر.

نمازی تاکید کرد: نمایندگان زمانی باید اقدام به استیضاح یک وزیر کنند که اولا وزیر از لحاظ عملکرد ملی و برنامه ارائه شده با توجه به امکانات موجود، ناموفق بوده و روش‌هایی مثل تذکر و سوال به نتیجه نرسیده باشند و دوم اینکه آیا با رای دادن به استیضاح آیا تغییر تبدیل به احسن می‌شود یا خیر و با توجه به این موارد به نظر من تا به حال تغییرات در اواسط کار یک وزارتخانه تبدیل به احسن نشده است.

انتهای پیام

کد N980760