رفیعی تشریح کرد

ویژگی‌هایی که مداحان را عاقبت بخیر می‌کند

مداحي,اسلام,دین

یک عضو هیئت علمی جامعة‌ا‌لمصطفی العالمیه گفت: مداحان با اشعاری که حاوی مضامین اخلاقی و پند و نصیحت باشد، نقش هدایتگری را در جامعه ایفا می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی در همایش بزرگ مداحان که با حضور هیئت‌های مذهبی استان قم در موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) برگزار شد، اظهار کرد: مداحان و شعرا همانقدر که بر صراط مستقیم حرکت می‌کنند، می‌توانند هدایتگر مردم باشند، اما در صورتی که بر خط انحراف حرکت کنند، می‌توانند پیشقراول لشکر گمراهان باشند.

نویسنده کتاب « تفسیر علمی قرآن» ادامه داد: یکی از ویژگی‌های اصلی مداحان از نظر قرآن این است که آن مداح چیزی را بر زبان آورد و به مردم بگوید، که خود به آن عمل کند.

این کارشناس مسائل دینی و تربیتی بیان کرد: طبق آیه شریفه قرآن، مداحان و شعرایی که عاقبت بخیر می‌شوند، چند ویژگی خاص دارند. ابتدا مؤمن هستند، سپس بر عمل صالح تأکید می‌ورزند و زیاد ذکر خدا می‌گویند، اما ویژگی بارز آنها دفاع از مظلوم است.

رفیعی گفت: یک مداح اهل بیت (ع) باید اهل مطالعه باشد، نداشتن اطلاعات دقیق و صحیح پیرامون اهل بیت (ع) بزرگترین عیب و نقص یک مداح است.

وی خاطرنشان کرد: نکته دومی که در توصیه به مداحان اهل بیت (ع) باید متذکر شوم، نکته‌ای است که رهبر معظم انقلاب هم نسبت به آن بسیار تأکید دارند و آن گفتن و بیان شعرهایی با مضمون موعظه و نصحیت است.

این استاد اخلاق ادامه داد: سومین توصیه به مداحان خاندان عصمت و طهارت(ع) این است که یا سراغ شعرها و مرثیه‌های عربی نروند و یا چنانچه از الفاظ و ابیات عربی استفاده می‌کنند، حتماً آن را صحیح بخوانند و قبل از جلسه با متخصصین زبان و ادبیات عرب بررسی کنند.

رفیعی افزود: مداحان استفاده ابزاری از تاریخ را در مرثیه خوانی‌ها و ذکر مصیبت‌های خود کنار بگذارند و هرگز از آن استفاده نکنند.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری حوزه، این کارشناس مسائل دینی با بیان این‌که «مداحان باید دو نکته اساسی را رعایت کنند» اظهار کرد: اول اینکه هر گفته راست را نباید در جمع عزاداران بیان کرد و دومین نکته حائز اهمیت، در مقتل‌خوانی پردازش صحیح رخدادها در مقتل است.

وی ادامه داد: مداحان و شعرا از غلو کردن در مجالس عزاداری اهل بیت (ع) خودداری کنند و در طول مجالس خود بر اقامه نماز اول وقت تاکید کنند.

این محقق و پژوهشگر حوزه علمیه در ابتدای سخنان خود با اشاره به فاجعه ناجوانمردانه منا، گفت: این حادثه از بی توجهی و بی مدیریتی مسئولین سعودی رخ داده است.

وی با بیان آیه « وَمَن یُهَاجِرْ فِی سَبِیلِ اللّهِ یَجِدْ فِی الأَرْضِ مُرَاغَمًا کَثِیرًا وَسَعَةً وَمَن یَخْرُجْ مِن بَیْتِهِ مُهَاجِرًا إِلَی اللّهِ وَرَسُولِهِ ثُمَّ یُدْرِکْهُ الْمَوْتُ فَقَدْ وَقَعَ أَجْرُهُ عَلی اللّهِ وَکَانَ اللّهُ غَفُورًا رَّحِیمًا» تصریح کرد: آن کس که در راه خدا مهاجرت کند در روی زمین برخورداری‌های بسیار و گشایش‌ها خواهد یافت و هر کس که از خانه خویش بیرون آید تا به سوی خدا و رسولش مهاجرت کند و آنگاه مرگ او را دریابد، مزدش بر عهده خداست و خدا آمرزنده و مهربان است.

رفیعی ادامه داد: بنده با بیان این آیه جمله‌ای را به خانواده قربانیان عرض کنم و آن اینکه بر اساس روایات کسی که در طریق مکه از دنیا برود مغفور از دنیا رفته است، فارغ از اینکه به هر دلیلی این اتفاق رخ داده باشد.

انتهای پیام

کد N980711