ادامه پاکسازی شهر قندوز توسط نیروهای امنیتی افغانستان

سیاسی

مقام‌های افغانستان اعلام کردند، عملیات پاکسازی شهر قندوز که چند روز پیش توسط شبه‌نظامیان طالبان تصرف شد ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، فرماند پلیس قندوز اظهار داشت، نیروهای امنیتی افغانستان در نقاط مهم و کلیدی این شهر مستقر شده‌اند و پیشروی این نیروها برای پاکسازی تمام شهر از نیروهای وابسته به گروه طالبان ادامه دارد.

محمد قسیم جنگل باغ، فرمانده پلیس قندوز به خبرنگاران گفت، منطقه بالا حصار و تمام نقاطی که نیروهای گروه طالبان از آنجا مردم این شهر را تهدید می‌کردند، به وسیله نیروهای امنیتی افغان پاکسازی شده‌ است.

پلیس افغانستان نیز تصاویری را منتشر کرده که در آن نیروهای دولتی در حال توزیع غذای آماده برای مردم شهر قندوز هستند که از شش روز قبل تاکنون در میان درگیری‌ها در این شهر گرفتار شده بودند.

میدان اصلی این شهر در روزهای گذشته چندین بار از کنترل خارج و سپس باز پس گرفته شده است.

شاهدان عینی نیز تایید کردند که اکنون مرکز و بیشتر نقاط این شهر در کنترل نیروهای امنیتی افغان قرار دارد و نیروهای امنیتی در شرق و غرب با شبه‌نظامیان طالبان درگیر هستند.

به گفته این شاهدان در حال حاضر درگیری میان نیروهای امنیتی افغان و گروه طالبان در بندر خان آباد در شرق شهر و منطقه سه‌درک در غرب شهر ادامه دارد.

سید سرور حسینی، سخنگوی پلیس قندوز به بی‌بی‌سی گفت که عملیات پاکسازی نیروهای پلیس در شهر ادامه دارد.

در همین حال وزارت بهداشت افغانستان اعلام کرده که یک تیم از پزشکان را برای رسیدگی به مجروحان در بیمارستان مرکزی شهر قندوز مستقر خواهد کرد.

گفته می‌شود به دلیل ادامه درگیری‌ها و بمباران روز گذشته بیمارستان پزشکان بدون مرز، در حال حاضر شمار اندکی از پزشکان در شهر مشغول امدادرسانی به زخمی‌ها هستند.

سازمان پزشکان بدون مرز نیز اعلام کرده که فعالیت بیمارستان این سازمان به دلیل صدمه شدیدی که از حمله هوایی دیروز دیده، متوقف شده و بیماران نیز به محل دیگری منتقل شده‌اند. این سازمان گفت شماری از کارمندان خود را از قندوز خارج کرده و بقیه کارمندانش نیز در سایر بیمارستان‌های شهر سرگرم ارائه خدمات پزشکی به مردم هستند.

مجلس سنای افغانستان امروز وزیر کشور را برای توضیح در مورد افزایش ناامنی‌ها و ادامه جنگ در قندوز احضار کرد.

نور الحق علومی، وزیر کشور افغانستان که امروز(یکشنبه) برای پاسخ به سوالات نمایندگان این کشور در مورد افزایش ناامنی و ادامه درگیری در قندوز به مجلس سنا فراخوانده شده بود، گفت، ضعف نیروهای دولتی این است که نمی‌توانند به درستی در مورد کارکردهای خود تبلیغ کنند در حالی که مخالفان توانسته‌اند جنگ روانی به راه اندازند.

علومی تاکید کرد که در حال حاضر عملیات در این شهر ادامه دارد و در کنار آن رسیدگی به پرونده کسانی که در سقوط قندوز دست داشته و یا در انجام وظیفه غفلت کرده‌اند در حال بررسی است.

او به محاکمه یک فرمانده پلیس محلی اشاره کرد که در منطقه چادره به نیروهای تحت امرش فرمان ترک محل استقرار را داده بود.

به گفته وزیر کشور افغانستان تعداد دیگری از افرادی که در جریان سقوط شهر قندوز مرتکب کوتاهی و اشتباه شده‌اند نیز شناسایی شده‌اند و به زودی محاکمه خواهند شد.

انتهای پیام

کد N980566