اختلافات میان اتحادیه اروپا و اردوغان پابرجا هستند

رییس جمهور ترکیه سفر رسمی دو روزه خود به بروکسل را آغاز کرده و قرار است در این سفر در نشستی با اعضای اتحادیه اروپا درباره بحران مهاجرت و مبارزه علیه گروه تروریستی داعش در سوریه گفت‌وگو و تبادل نظر کند، با این حال به رغم چالشهای جدید، اختلافات میان دو طرف همچنان باقی هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت:« آغاز کمپین حملات هوایی و بمباران مسکو در سوریه باعث شده است که جنگنده های این کشور بسیار نزدیک مرزهای یک کشور عضو ناتو بیایند؛ کشوری که در حال حاضر پایگاهش توسط جنگنده های آمریکا و متحدانش مورد استفاده قرار می گیرد. خطرات شروع یک جنگ ناخواسته و عدم اطمینان نسبت به نیات روسیه از این حملات اخیرا نگرانی هایی را در غرب ایجاد کرده است.

افزایش تنش ها میان ترکیه و اتحادیه اروپا بر سر طرح عضویت آنکارا در این اتحادیه، رسوایی فساد مالی در دولت این کشور و اقدام اردوغان در لغو یک سفر به عنوان نخست وزیر وقت در سال 2011 باعث اکراه اروپا در پهن کردن فرش قرمز برای رهبری شد که پس از 13 سال حضور در قدرت، قدرت طلبی فزاینده اش غرب را نگران کرده است.

اتحادیه اروپا به خصوص نسبت به سرکوب رسانه ها در ترکیه، منتقد دولت این کشور است. ده‌ها نفر به اتهام توهین به اردوغان که در حال حاضر معروف ترین سیاستمدار در ترکیه است، در این کشور هدف تحقیقات قرار گرفتند.

اما این نکته باید مورد توجه قرار گیرد که ترکیه نقش کلیدی در مرزهای شرقی خود بازی می کند. اروپا از زمان فروپاشی یوگسلاوی تاکنون بحرانی به گستردگی بحران پناهجویی کنونی به خود ندیده بود. بر همین اساس دولتهای اروپایی از اردوغان خواستار کمک برای ممانعت از سرازیر شدن پناهجویان فرار کرده از جنگ داخلی سوریه و نیروهای رادیکال رو به افزایش داعش در عراق، هستند.

یک دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا در امور سیاسی این اتحادیه درباره ترکیه می گوید: اروپا در حالی به کمک ترکیه نیازمند است که کمتر از یک ماه به برگزاری انتخابات سراسری در یکم نوامبر در این کشور باقی مانده و هنوز ناآرامی‌ها ادامه دارد.

درباره مساله مهاجرت، باید به این نکته اشاره کرد که بر اساس برخی نشست‌های اتحادیه اروپا در سالهای اخیر، رهبران اروپایی توافق کردند که 160 هزار پناهجویی که در طول دوسال آینده وارد مرزهای اتحادیه اروپا می شوند را میان خود تقسیم کنند. اما زمانیکه پناهجویان به سمت اتحادیه اروپا سرازیر شدند، مقامات اروپایی این پیشنهاد را دادند که کمک مالی به آنکارا برای نگهداری و مراقبت از مهاجران در داخل ترکیه ارسال کنند.

بر همین اساس، ماه گذشته در یک نشست اضطراری کشورهای اتحادیه اروپا توافق کردند که برای حمایت از پناهجویان سوری مستقر در اردن، لبنان و ترکیه مبلغی به میزان یک میلیارد دلار کمک کنند. این در حالی است که دیپلماتها اکنون اعلام می کنند که ترکیه در حال حاضر با حضور یک میلیون و 800 هزار پناهجوی سوری مواجه شده است.»

رویترز در ادامه با اشاره به حملات ترکیه علیه مواضع حزب کارگران کردستان(پ.ک.ک) در عراق آورد: «اروپا اگرچه پ.ک.ک را یک گروه تروریستی می داند اما از روند مذاکرات صلح سه ساله با کردها که توسط اردوغان آغاز شده بود، حمایت می کرد.

سینان اولگن دیپلمات پیشین ترکیه و از کارشناسان اندیشکده اروپایی کارنگی دراین‌باره می گوید: ترکیه نمی تواند راه حلی برای عدم توانایی اتحادیه اروپا مقابل این حرکت جمعی و این تراژدی بزرگ انسانی باشد.

اردوغان منتقد خارجی حکومت بشار اسد بوده و حملات اخیر روسیه در سوریه را محکوم می کند. از طرف دیگر وی خواهان ایجاد منطقه امن در شمال سوریه است که کشورهای غربی اکنون با حضور جنگنده های روسیه در سوریه بدان محتاطانه نگاه می کنند و ایجاد آن را در هاله ای از ابهام می بینند.»

انتهای پیام

کد N980496