تبادل زندانیان میان دولت و مخالفان مالی با هدف توافق صلح

سیاسی

دولت مالی و ائتلاف اصلی شورشیان تحت رهبری قبایل طوارق، زندانیان درگیری‌های اخیر خود را مبادله کردند و با این کار راه را برای توافق صلح هموار کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، در مجموع 47 زندانی بین دولت مالی و "جنبش‌ هماهنگی ازواد" مبادله شد که یک اقدام بسیار مهم در این کشور شمال آفریقا است.

یکی از مقام های نیروهای صلح بان سازمان ملل در مالی که خواست نامش فاش نشود گفت، دولت مالی 31 زندانی از شورشیان را آزاد کرده و شورشیان هم 16 تن از نیروهای دولتی را آزاد کردند.

این مقام مسئول گفت که تبادل زندانیان روز پنجشنبه برای تسهیل روند صلح انجام شد. هنوز مشخض نشده که روند تبادل زندانیان چقدر طول کشیده یا هویت افرادی که مبادله شده‌اند چیست.

باوجود امضای تواق صلح در سال جاری میلادی، مالی در اوت و سپتامبر بار دیگر شاهد ناآرمی بود و نیروهای مسلح دولت با نیروهای شورشی درگیر شدند.

در بهار 2012، شمال مالی به دست گروه های افراطی مرتبط با القاعده افتاد اما نیروهای فرانسوی در 20 ژانویه این گروه‌ها را از شمال مالی بیرون راندند.

در مه سال جاری میلادی امیدواری در توافق صلح زمانی به دست آمد که شبه نظامیان وفادار توافق صلحی را را طوارق در منطقه امضا کردن اما این توافق بسیار شکننده است.

انتهای پیام

کد N980419