برگزاری مراسم یادبود قربانیان فاجعه منا و بزرگداشت سفیر پیشین کشورمان در اسلوونی

فاجعه منا

مراسم یادبود قربانیان حادثه تأسف بار منا و جان باختن شادروان محمد رحیم آقائی پور سفیر پیشین جمهوری اسلامی ایران در اسلوونی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این مراسم شامگاه شنبه 11 مهر 94 با حضور اعضای سفارت، ایرانیان مقیم و خانواده های ایشان در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در لوبلیانا برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، پس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید و فاتحه خوانی برای شادی روح جان باختگان فاجعه منا، اشعاری در وصف این حادثه تلخ و غم انگیز توسط کارکنان سفارت، قرائت شد.

در ادامه، مرتضی درزی رامندی سفیر جمهوری اسلامی ایران در لوبلیانا طی سخنانی ضمن اشاره به تقارن مناسبت‌های اخیر با جان باختن جمع کثیری از هموطنان کشورمان در حین مناسک حج امسال در منا اظهار کرد: متأسفانه ایام بزرگ و فرخنده یعنی روزهای بین عید قربان و غدیر به دلیل بی تدبیری و سوء مدیریت مجریان سعودی و وقوع فاجعه تأسف بار منا، با ایام غم و اندوه عجین شد و به روزهایی تلخ و پر مرارت برای مسلمانان و به ویژه مردم ایران تبدیل گردید حادثه تلخی که ذائقه ملت ایران را در آستانه اعیاد بزرگ اسلامی تلخ کرد.

سفیر کشورمان همچنین با اشاره به حضور مرحوم محمد رحیم آقائی پور سفیر پیشین کشورمان در اسلوونی، در میان جان باختگان فاجعه منا، از وی به عنوان نخستین سفیر مقیم جمهوری اسلامی ایران در اسلوونی که تلاش‌های فراوانی برای گشایش سفارت و نیز توسعه روابط ایران و اسلوونی انجام داد، یاد کرد و ضمن طلب رحمت الهی و علو درجات برای وی، دیگر دیپلماتهای جانباخته کشورمان در این فاجعه و سایر قربانیان، صبر و اجر جمیل را برای خانواده های داغدار مسئلت کرد.

رامندی در ادامه سخنان خود به ضرورت بزرگداشت واقعه غدیر خم و اهمیت بالای این روز بزرگ در میان مسلمانان به ویژه شیعیان اشاره کرد و گفت: علی رغم آنکه این روزها در غم از دست دادن هموطنان عزیزمان هستیم، نباید به دشمنان امامت و ولایت اجازه دهیم تا از تحت الشعاع قرار گرفتن روز غدیر، دلشاد شوند.

وی خاطر نشان کرد که غدیر به عنوان سرآغاز ولایت علوی و اکمال نبوی، تنها یک حادثه تاریخی نبوده بلکه نسخه هدایت و دستیابی بشر به سعادت و خوشبختی است؛ آنچنانکه از نظر آفریدگار هستی، اهمیت این روز فرخنده به دلیل آن است که به فرمان او، پیام آورش رسول خدا (ص) مدال شکوه و افتخار پیشوایی و رهبری راستین را بر سینه علی (ع) نشاند و او را به عنوان سر رشته دار دین و دنیای مردم برگزید.

پخش کلیپ ورود اولین گروه از پیکرهای مطهر جان باختگان فاجعه منا به کشورمان، قرائت دعای صلوات بر حضرت امیرالمؤمنین علی (ع) و خواندن شعر و قصیده در وصف غدیر، از دیگر برنامه های انجام شده در این مراسم بود.

همچنین در پایان برنامه مزبور، شاخه گلی به رسم یادبود به هر یک از اعضای خانواده های سادات حاضر در مراسم اهداء شد.

انتهای پیام

کد N980396