حمایت راهبان تندروی میانماری از حزب حاکم/ دستور کار جدید راهبان برای ممنوعیت‌های مسلمانی

راهب تندروی میانماری از حزب حاکم این کشور در انتخابات هشتم نوامبر حمایت کرده و گفت که به اعتقاد وی بعید است اپوزیسیون پیروز شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز،‌ این راهب تندروی بودایی که "ویراتو" نام دارد،‌ پیش از برگزاری راهپیمایی توسط هزاران تن از اعضای گروها رادیکال بودایی "ما با تا" گفت: راهبان تندرو به دنبال اجرای قوانینی برای ممنوع کردن البسه و کالاهای مسلمانان هستند.

این اظهارات ممکن است باعث تنش مذهبی شود اگرچه تنش در میانمار از قبل وجود داشته است به ویژه پس از آنکه حزب "ما با تا" نقش بسیار مهمی را در تضمین تصویب قوانین چهار مرحله ای موسوم به "حفاظت از نژاد و مذهب" ایفا کرد که زنان و اقلیت مسلمان این کشور را هدف قرار می‌دهد.

این حزب پیش از انتخابات هشتم نوامبر بنیان گذاشته شده و حزب لیگ ملی برای دموکراسی به رهبری آنگ سان سوچی دموکراسی خواه را که مخالف این قوانین است،‌ به باد انتقاد گرفته است.

ویراتو 47 ساله که عضو ارشد حزب ملی گرای افراطی "ما با تا" است در مصاحبه ای گفت: حزب لیگ ملی برای دموکراسی شانسی برای پیروزی در این انتخابات ندارند. آنها خودشان را مهمتر از بقیه می دانند

کارشناسان می گویند که اعمال فشار بر حزب لیگ ملی برای دموکراسی را می توان به حمایت حزب اتحاد توسعه و همبستگی معنا کرد.

این راهب تندروی میانماری ادامه داد: اگر قرار باشد بهترین را انتخاب کنیم،‌ دولت تین سین، رییس جمهوری میانمار را برمی گزینیم. آنها گام به گام به سمت صلح و توسعه قدم بر می دارند.

این درحالیست که براساس آموزه های بودا،‌ راهبان نباید در امور سیاسی دخالت کنند و باید خنثی باشند.

حزب ملی افراطی ما با تا که اخیرا سعی کرده تا وجهه‌ای صلح آمیز از خود نشان دهد،‌ خود را سازمانی سیاسی می داند اما حمایت ویراتو 47 ساله از تین سین یک تمایل برای تاثیر گذاری در سیاست است.

ویراتو به همراه سایر راهبان با خشونت های قومی که در 2012 در میانمار آغاز شد، در ارتباط هستند؛ خشونت هایی که باعث کشته شدن هزاران تن و بی خانمانی هزاران تن دیگر شد.

ویراتو گفت: دستورکار بعدی حزب ما با تا، منع استفاده مسلمانان از چادر و لباس های اسلامی و ذبح گاو در عید قربان و ذبح اسلامی حیوانات است. ما برنامه داریم تا با دولت لابی کنیم تا این مساله را متوقف کنیم. اگر لازم باشد به پارلمان هم می رویم. کشتن حیوانات مسلمانان جوان را با خون آشنا می کند. اگر آنها واقعا صلح می خواهند، باید این عمل را متوقف کنند!

این راهب 47 ساله میانماری همچنین گفت که به دنبال برگزاری کمپین علیه سنت زنان مسلمان در پوشش سر و صورتشان است. آنها از این نوع پوشش و لباس در انفجارهای انتحاری استفاده می کنند و به مردان کمک می کنند تا خود را بجای زنان جا بزنند. این مساله از نظر امنیتی مهم است و تهدیدی برای تمامیت ارضی میانمار محسوب می شود. ما باید مانع آن شویم.

انتهای پیام

کد N980385