دعوت الزهار از فلسطینی‌ها برای حمل سلاح در دفاع از مسجدالاقصی

فلسطين

یکی از رهبران برجسته جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) با بیان این که تثبیت آتش‌بس در غزه در گرو لغو محاصره این شهر است اعلام کرد: مقدمات برای شکل‌گیری انتفاضه سوم در فلسطین فراهم شده اما تشکیلات خودگردان مانع آن می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری الفجر، محمود الزهار، از رهبران برجسته و عضو دفتر سیاسی جنبش حماس در گفتگو با سایت رسمی این جنبش اظهار داشت که تنها راه دفاع از مسجدالاقصی و به شکست کشاندن طرح‌های شوم اسرائیل علیه این مسجد، مبارزات مسلحانه ساکنان قدس و کرانه باختری علیه این رژیم است. وی همچنین از فلسطینی‌های ساکن در قدس و کرانه‌ باختری برای حمل سلاح در حمایت از الاقصی دعوت کرد.

وی افزود: به رغم آن که قدرت نیروهای امنیتی تشکیلات خودگردان نسبت به سال 2000 به مراتب بیشتر شده، با این حال فرصت شکل‌گیری انتفاضه سوم بسیار بیشتر از انتفاضه الاقصی است اما تشکیلات خودگردان مانع از شکل گیری این انتفاضه می‌شود.

الزهار با اشاره به اینکه نیروهای امنیتی فلسطین در کرانه باختری به جای شهروندان فلسطینی در حال تامین امنیت شهرک‌نشینان هستند، تصریح کرد که نیروی عظیم انسانی در کرانه باختری که هر لحظه ممکن است قیام کند، را نباید دست کم گرفت.

وی در رابطه با امکان واکنش غزه به تجاوزات علیه مسجدالاقصی در مرحله کنونی تصریح کرد که نوار غزه شاهد جنگ‌های پی در پی با اسرائیل بوده است و شاید در مرحله کنونی امکان پاسخ به تجاوزات از غزه وجود نداشته باشد.

این عضو ارشد حماس تاکید کرد که مسجدالاقصی تنها نزد مردم غزه مقدس نیست، بلکه سراسر امت اسلامی و عربی باید برای دفاع از قبله نخست به پا خیزند.

وی بر لزوم توسعه و ترقی تجهیزات مقاومت برای مقابله با اسرائیل در کرانه باختری تاکید کرد و گفت که موقعیت کرانه باختری برای مقابله با اسرائیل بسیار خوب و استراتژیک است و با کمترین سلاح و تجهیزات می‌توان شکست سنگینی را بر اسرائیل در قدس و کرانه باختری تحمیل کرد.

الزهار خاطر نشان کرد که هدف از شکل گیری انتفاضه الاقصی امتیازگیری از رژیم صهیونیستی در جریان مذاکرات سازش بود، اما محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین امروز از نیروهای امنیتی فلسطینی برای سرکوب انتفاضه و پیشبرد طرح‌های شوم اسرائیل در مسجدالاقصی استفاده می‌کند.

این عضو دفتر سیاسی حماس تاکید کرد که آنچه در نبرد "عصف الماکول" شاهدش بودیم، ادامه مبارزات در راستای ریشه کن کردن متجاوزان اسرائیلی در نوار غزه و اقدامی تاریخی و مهم بود که باید به نحور احسن از آن استفاده کرد.

وی ادعاهای جنبش فتح مبنی بر اینکه "عقب‌نشینی اسرائیل از نوار غزه موجب جدا شدن این شهر از کرانه باختری شد" را به شدت رد کرد.

محمود الزهار بار دیگر بر موضع جنبش حماس در خصوص مخالفت با توافقنامه اسلو تاکید و عنوان کرد که این توافقنامه "جنایت و توطئه‌ای" بزرگ علیه مساله فلسطین بود.

وی ضمن اشاره به اینکه حماس به شدت مخالف امضای چنین توافقنامه‌هایی با دشمن صهیونیستی است، تصریح کرد که اخبار منتشر شده در این باره بخشی از "ادعاهای دروغین" جنبش فتح است.

الزهار افزود که حماس هرگز اصول خود را زیر پا نمی‌گذارد و قدم گذاشتن در مسیر سازمان آزادی بخش و یا دیگر طرف‌ها برای این جنبش بی معنا است و حرف و حدیث‌های مطرح شده در مورد همسویی حماس با توافقنامه اسلو "دروغی بزرگ" و کاملا بی پایه و اساس است.

محاصره و آتش بس

محمود الزهار تصریح کرد که تثبیت آتش‌بس در غزه در گرو لغو محاصره این منطقه خواهد بود و این مساله محور اصلی گفتگوها با تونی بلر، نخست وزیر سابق انگلیس نیز بود و زمانی که بلر خواست مساله‌ای سیاسی را وارد مذاکرات کند، ما به شدت مخالفت کردیم.

الزهار اظهار داشت که پرونده اسرای فلسطینی در مرحله کنونی بسته می‌باشد و زمانی این پرونده بازگشایی می‌شود که تمامی اسرای آزاده مشمول قرارداد "شلیط" که مجددا به اسارت گرفته شده‌اند از زندان‌های صهیونیستی آزاد شوند و پس از آن مذاکرات در مورد پرونده اسرا آغاز خواهد شد.

وی در رابطه با اوضاع غزه و ارتباط این مساله با آتش‌بس تصریح کرد که اسرائیل می‌داند در صورت ادامه وضعیت کنونی امکان تثبیت آتش‌بس وجود نخواهد داشت و در صورت عدم تثبیت آتش‌بس اسرائیل تاوان سختی خواهد پرداخت.

الزهار تاکید کرد که در صورت عدم لغو محاصره غزه، با زور و قدرت آن را لغو خواهیم کرد و این این شهر بندری برای ارتباط با دنیای خارج خواهیم ساخت و به جدیت در موضوع آتش‌بس با اسرائیل که می‌خواهد بدون هیچ هزینه‌ای آن را نگه دارد، بازنگری خواهیم کرد و برای این منظور راهکارهای زیادی داریم که در دست بررسی است.

انتهای پیام

کد N979735