عضو شورای مرکزی حزب اسلامی کار:

یک هیأت از سازمان کنفرانس اسلامی بر اجرای حج نظارت داشته باشد

فاجعه منا,بی کفایتی آل سعود

یک عضو شورای مرکزی حزب اسلامی کار گفت:‌عربستان با عدم قبول کردن مسئولیتش در حج ، با توجه به اختلافاتش با ایران به دنبال دامن زدن به اختلاف است.

نیشابوری در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا)، در ارتباط با فاجعه منا اظهار کرد: این حادثه برای عربستان و هم برای جهان اسلام فاجعه‌ای بزرگ بوده است،‌ با تغییر پادشاهی در عربستان و اختلافاتی که در خصوص قدرت در این کشور به وجود آمده و رقابت های بین شاهزاده‌ها به این تحلیل می‌رسیم که نوعی تصفیه حساب داخل قدرت این کشور است.

وی ادامه داد:برخی از مسئولین عربستان طوری رفتار کردند که انگارمقصر ایجاد این واقعه زائران ایرانی بوده‌اند و آن ها نظم مراسم را بر هم زدند و با هیجان ایجاد شده تعدادی از حجاج زخمی و تعدادی کشته شدند.

این فعال سیاسی همچنین گفت: عربستان با این کار و ایجاد چنین شایعه هایی می خواهد جایگاه خود را در جهان اسلام ترمیم کند و به اختلافات خود با ایران دامن بزند و کشور ما را متهم کند که در خاک عربستان مشغول تصفیه حساب است.

وی ادامه داد: تیم دیپلماتیک ایران باید با سران این کشورها ارتباطی برقرار کند تا کمیته حقوقی واحدی بین آن‌ها بوجود بیاید تا اصل ماجرا مشخص شید. نباید بگذارند عربستان تقصیر ها را از خود باز کند . از طرفی این کار باعث جلوگیری از اتفاق های شبیه به آن است.

این فعال سیاسی اصلاح طلب خاطرنشان کرد: بهترین راه حل برای از بین بردن رفتارهای سلیقه ای عربستان در حج تمتع و عمره تنظیم یک پروتکل در جهان اسلام است. این پروتکل باید زیر نظر سازمان همکاری اسلامی و کنفرانس اسلامی تنظیم شود و یک هیأت از این سازمان هر سال بر اجرای مراسم حج نظارت داشته باشد.

وی یادآورشد: عربستان هیچ گاه زیر بار نمی رود که مدیریت حج را واگذار کند اما می شود بر اساس این پروتکل همکاری بین کشورهای اسلامی ایجاد شود این کار باعث می شود که عربستان دیگر سلیقه ای عمل نکند.

انتهای پیام

کد N979683