آغاز انتخابات پارلمانی قرقیزستان

مردم قرقیزستان امروز یکشنبه برای شرکت در انتخابات پارلمانی و انتخاب قانونگذاران کشورشان به مدت پنج سال، به پای صندوقهای رای رفتند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، رای‌گیری از ساعت هشت صبح به وقت محلی آغاز شده و تا هشت شب ادامه دارد.

چهارده حزب رسما برای رقابت بر سر 120 کرسی‌ پارلمان ثبت نام کرده‌اند. یک حزب برای ورود به پارلمان باید حداقل هفت درصد رای بیاورد و همزمان در هر منطقه مورد تایید بیش از هفت درصد رای‌دهندگان باشد.

این اولین بار است که قرقیزستان از سیستم ثبت نام بیومتریک برای بررسی رای دهندگان استفاده می‌کند. بر اساس قانون جدید شهروندان قرقیزستانی باید برای رای دادن عکس، امضا و اثر انگشت خود را بر روی برگه‌های ثبت نام درج کنند. با استفاده از این سیستم حفظ اطلاعات شخصی ضمانت ‌شده و از دو بار رای‌دادن پیشگیری می‌شود.

براساس داده‌های دولتی، بیش از 7 / 2 میلیون تن از شهروندان برای رای دادن ثبت نام کرده‌اند. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که از هر پنج حزب، چهار حزب می‌توانند آستانه لازم برای ورود به پارلمان را به دست آورند. انتظار می‌رود که حزب حاکم سوسیال دموکراتیک به رهبری آلمازبیک آتمبایف، رئیس‌جمهوری کنونی قرقیزستان بتواند همچنان نفوذ خود بر دولت را حفظ کند.

انتهای پیام

کد N979678