در دیدار روسای مجالس ایران و کرواسی مطرح شد:

اروپا سیاست واحدی در قبال بحران ناشی از آوارگان ندارد/توافق هسته‌ای راهکار تثبیت صلح

وضعیت ارتباطات تجاری و سیاسی ایران و کرواسی و تاکید بر عدم اتخاذ سیاست واحد از جانب اروپا درباره بحران ناشی از آوارگان در دیدار روسای مجالس ایران و کرواسی مورد تاکید قرار گرفت.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، یوسیپ لکو رئیس مجلس کرواسی که در رأس یک هیأت بلندپایه پارلمانی و تجاری به کشورمان سفر کرده است، پیش از ظهر روز شنبه با رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

زمینه‌های توسعه و گسترش روابط دوستانه فیمابین و تحولات منطقه از مهمترین محورهای تبادل نظر روسای مجالس دو کشور در این دیدار بود.

دکتر علی لاریجانی در ابتدای این دیدار با اشاره به سطح خوب مراودات پارلمانی ایران و کرواسی گفت: حجم همکاری های اقتصادی و تجاری دوکشور متناسب با سطح خوب روابط پارلمانی و سیاسی فی مابین نیست. باید تلاش مشترکی را برای افزایش تبادلات اقتصادی و صنعتی مشترک انجام داد و با استفاده از ظرفیت های دو کشور به ویژه در زمینه‌های صنایع نفت و گاز، داروسازی، حمل و نقل ریلی، علمی و دانشگاهی و فرهنگی صفحه جدیدی در مناسبات ایران و کرواسی گشود.

وی در همین راستا بر اهمیت فعال شدن بخش های خصوصی و تجاری دو کشور تأکید کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به بحران آوارگان در اروپا خاطرنشان کرد: حل مسئله آوارگان منوط به حل ریشه ای بحران ناشی از رشد گروه‌های تروریستی در منطقه می‌باشد.

یوسیپ لکو رئیس مجلس کرواسی نیز در ابتدای این دیدار با ابراز تسلیت به مناسبت فاجعه منا به دولت و ملت ایران، با خانواده های مصیبت دیده ابراز همدردی کرد.

وی در ادامه ایران را کشوری مهم و تأثیرگذار در منطقه خواند افزود: کرواسی برای توسعه و گسترش همکاری‌های دوستانه با ایران در همه زمینه‌های سیاسی، اقتصادی وپارلمانی اهمیت خاصی قایل است.

وی همچنین با اشاره به پیشینه دیرینه مراودات اقتصادی تجاری میان دو کشور را افزایش دهیم و در این راستا مقامات ارشد چند شرکت مهم کرواسی این هیأت پارلمانی را همراهی می‌نمایند.

رئیس مجلس کرواسی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 گفت: توافق میان ایران گروه 1+5 به تثبیت و تعمیق صلح و امنیت در منطقه و جهان کمک می کند و کرواسی از توافق ایجاد شده استقبال می نماید.

وی همچنین با اشاره به موضوع آوارگان در اروپا گفت: اروپا سیاست واحدی در مقابل بحران ناشی از آوارگان ندارد و لازم است میان کشورهای منطقه خاورمیانه و اروپا در این زمینه همکاری و چاره اندیشی صورت پذیرد.

انتهای پیام

کد N979510