یک عضو کمیسیون برنامه:

مجلس و دولت تلاش کنند ارز را به نرخ واقعی در بودجه درنظر گیرند

سیاسی

یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه ریشه‌های یک سری از مفاسد ناشی از چند نرخی بودن ارز است، گفت:‌ دولت و مجلس باید تلاش کنند در بررسی و تصویب لایحه بودجه ارز را به نرخ واقعی در نظر گیرند.

یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه ریشه‌های یک سری از مفاسد ناشی از چند نرخی بودن ارز است، گفت:‌ دولت و مجلس باید تلاش کنند در بررسی و تصویب لایحه بودجه ارز را به نرخ واقعی در نظر گیرند.

رضا عبداللهی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در ارزیابی خود از اینکه گفته شده قیمت دلار در بودجه سال آینده 3100 تومان پیش‌بینی شده است، اظهار کرد: در مورد ارز هر اندازه که قیمت واقعی را در بودجه لحاظ کنند می‌تواند موثر باشد اما در عین حال باید تلاش کنیم که ارز تک‌نرخی شود.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درباره اینکه آیا افزایش قیمت دلار در بودجه می‌تواند ناشی از این باشد که قصد دارند پس از اجرای توافق هسته‌ای جلوی سقوط قیمت را بگیرند تا تولیدکنندگان و صنعتگران متضرر نشوند، ابراز عقیده کرد: چنین سقوطی اتفاق نمی‌افتد زیرا زمانی هم که تحریم‌ها به این شدت نبود عرضه و تقاضا در بازار کار خود را انجام می‌داد؛ بنابراین وقتی می‌خواهیم سرمایه گذاری کنیم تقاضای ارز بالا است و به نظر می‌رسد که چنین سقوطی اتفاق نمی‌افتد.

عبدالهی خاطرنشان کرد: از طرف دیگر افت و کاهش نرخ ارز به ضرر صادرات کشور می‌شود و این یعنی دامن زدن به واردات و به نظر می‌رسد که در بودجه هم دولت و هم مجلس باید به سمتی بروند که ارز را به نرخ واقعی خود یعنی هرچه که در بازار موجود است لحاظ کنند و اگر می‌خواهند به بخش‌هایی کمک کنند این کمک‌ها به صورت مدیریت شده باشد.

نماینده مردم ماهنشان در مجلس افزود: به عنوان مثال در مورد کالاهای اصلی و یا در مباحث دارو و درمان اگر قرار است کمکی صورت گیرد نباید به نرخ ارز ارتباطی داشته باشد.

وی با اعتقاد به اینکه ریشه‌های یک سری از مفاسد ناشی از چند نرخی بودن ارز است، گفت: متاسفانه این مساله در حال اتفاق افتادن است به عنوان مثال مجوزهایی که باید برای ارز مبادله‌ای گرفته شود و یا زمان‌هایی که در این خصوص از دست می‌رود همه این‌ها به ضرر اقتصاد کشور است.

انتهای پیام

کد N979496