امیدواری به بهبود روابط با وجود تنش‌های جدی میان آمریکا و چین

دولت اوباما اعلام کرد که با وجود تنشهای موجود میان چین و آمریکا در حوزه‌های مختلف از جمله امنیت سایبری و دریای چین جنوبی واشنگتن امیدوار است که سفر رسمی شی جینپینگ، رییس جمهور این کشور به آمریکا، بتواند به حل این مسایل کمک کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دانیل روسل، دستیار وزارت خارجه آمریکا در امور آسیای شرقی و اقیانوسیه در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به بیانیه جمهوری چین پس از اتمام سفر رسمی رییس جمهور این کشور به آمریکا و دیدار با مقامات آمریکایی امیدواریم چین نگرانی‌های آمریکا را مد نظر قرار دهد.

وی ابراز امیدواری کرد که "نگرانی‌های ما از سوی مقامات چینی درباره شرکتهای آمریکایی و مالکیت اطلاعات، تکنولوژی و طرز برخورد با روزنامه نگاران، دانشگاهیان و دیگران در داخل چین مورد توجه قرار گیرد."

روسل اضافه کرد: یکی از نگرانی‌های دیگر ما، مواضع چین در قبال دریای چین جنوبی است. آمریکا بارها به صورت بسیار آشکار اعلام کرده است که این کشور درباره ادعاهای مالکیت موضعی ندارد، اما این بدان معنی نیست که کشور ما درباره عملکرد کشورهای دیگر در یک منطقه حساسی مانند دریای چین جنوبی بی طرف بماند و ساکت باشد. ما دیدگاههای مهمی در این باره داریم. این مساله نباید این گونه تلقی شود که آمریکا بر اساس قوانین بین‌المللی و حقوق جهانی مانند آزادی دریانوردی موضعی ندارد. این حقی است که به طور ذاتی هر کشوری دارد و حقوقی نیست که به آنها اعطا شود و در مقابل کشور دیگری نمی‌تواند این حقوق را انکار کند.

وی در ادامه با اشاره به کنفرانس خبری شی جینپینگ با باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا گفت، وی در این کنفرانس خبری اعلام کرد که چین متعهد به حل دیپلماتیک و صلح آمیز مشکلات است. این تعهد بسیار مهمی است.

انتهای پیام

کد N979440