نوبخت: دولت فاجعه منا با از بعد حقوقی پیگیری خواهد کرد/علوی: وزارت اطلاعات این فاجعه را بررسی می کند

ایلنا نوشت: سخنگوی دولت تصریح کرد: دولت ایران فاجعه بزرگ منا با از بعد حقوقی پیگیری خواهد کرد.

محمد باقر نوبخت در حاشیه مراسم ویژه ادای احترام٬ گرامیداشت و تشیع پیکر تعدادی از جانباختگان فاجعه منا در جمع خبرنگاران گفت: من هم مراتب تاسف و تالم دولت جمهوری اسلامی ایران در فاجعه منا را اعلام می‌کنم. استقبال با شکوهی که با حضور سران سه قوه و مقام‌های بلندپایه انجام شد٬ نشانگر احترام وافر ملت ایران و مسئولان جمهوری اسلامی به کشته‌شدگان حادثه منا است.

وی افزود: ان‌شاءالله بعد از مرحله نخست و انتقال پیکر پاک جانباختگان و انتقال حجاج به داخل کشور به نحو شایسته و با برخورداری از همه ابزارهای رسمی و غیر رسمی پیگیری حقوقی فاجعه منا دنبال خواهد شد.

 مهر هم نوشت: حجت‌الاسلام سید محمود علوی در حاشیه مراسم استقبال از جانباختگان حادثه منا در جمع خبرنگاران با اشاره به انتقال پیکر جانباختگان حادثه منا به داخل کشور، گفت: همچنین رسیدگی به مصدومان و انتقال‌شان به کشورمان و سپس اقدامات حقوقی در دستور کار قرار دارد.

وی افزود: تعهدی که دولت در برابر ملت بزرگوار ایران دارد، ایجاب می‌کند که با برنامه‌ریزی و اقدامات حساب شده، قدم‌های متقنی بردارد تا از حقوق آنان دفاع کند.

وزیر اطلاعات افزود: عربستان اگر در همان لحظه اول احساس همدردی می‌کرد و روش اخلاقی و انسانی پیش می‌گرفت، قطعاً بر روی نگاه دیگر ملت‌ها می‌توانست تاثیرگذار باشد، اما متاسفانه عربستان به جای برخورد انسانی و عاطفی، روش نابخردانه و غیرعاقلانه‌ای در پیش گرفت که صورت این فاجعه را به جنایت تغییر داد.

حجت‌الاسلام علوی به بیانات رهبر معظم انقلاب نیز اشاره کرد و گفت: این بیانات موجب تحول خوبی شد و در حال حاضر شاهد انتقال پیکر جانباختگان این حادثه به کشورمان هستیم.

وی همچنین در پاسخ به این سئوال که آیا بررسی های اطلاعاتی وزارت اطلاعات به موضوع خاصی پی برده است؟ گفت: این موضوع در حال بررسی است و تا قبل از اینکه بررسی کارشناسانه به نتیجه مشخصی نرسد، همان‌طور که در سخن حکیمانه رهبری هم ذکر شده است، نباید قضاوت شتابزده‌ای داشته باشیم و هر زمان که به نتیجه رسیدیم، این نتایج را به اطلاع مردم شهیدپرور ایران خواهیم رساند.

2727

 

 

 

کد N979045