دونالد تاسک: برخی از بحران آوارگان برای تضعیف اتحادیه اروپا سوءاستفاده می‌کنند

سیاسی

رئیس اتحادیه اروپا در لهستان تاکید کرد: برخی رهبران کشورهای اروپایی از سیل آوارگان به اروپا سوءاستفاده کرده تا اتحادیه اروپا را از نظر سیاسی تضعیف کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، دونالد تاسک، رئیس شورای اروپا در نشستی در لهستان گفت: برای نخستین بار در شغل سیاسی‌ام شاهد این بودم که برخی سیاستمداران صریحاً اعلام می‌کنند که سیل آوارگان به کشورهای اروپایی، روش آنها برای تضعیف اتحادیه اروپا از نظر سیاسی است.

دونالد تاسک به نام این رهبران سیاسی اشاره‌ای نکرد و به جزئیات رفتارهایی که شاهد آن بوده نپرداخت اما به حاضران در این نشست گفت: خودتان نتیجه‌گیری کنید.

وی همچنین افزود: راه‌حل‌های سیاسی در سوریه که در برخی از کشورها پیشنهاد شده این خطر را به همراه دارد که هشت میلیون شهروند سوری علاوه بر هزاران هموطن‌شان که به دنبال زندگی جدیدی در اروپا هستند، در داخل کشورشان آواره شوند.

تاسک ادامه داد: این آوارگان به وسیله‌ای برای جنگ‌های سیاسی تبدیل شده‌اند و گاهی از آنها به عنوان ابزار تجاری نیز استفاده می‌شود؛ عامل جدیدی در جنگ‌های دوگانه که ما اخیراً شاهد آنها در کریمه و دونباس بوده‌ایم. البته اظهارات من تنها درباره روسیه نیست.

روسیه سال گذشته میلادی به دنبال درگیری جدایی‌طلبان شرق اروپا با نیروهای کی‌یف، شبه‌جزیره کریمه را به مسکو الحاق کرد.

«جنگ دوگانه» واژه‌ای است که برای توصیف درگیری‌ها در شرق اوکراین که روسیه هرگونه مداخله نظامی را در آنجا را رد می‌کند، استفاده شده است.

دونالد تاسک همچنین به روش برخی کشورهای اروپایی برای ایجاد مرزهای جدید با هدف جلوگیری از ورود آوارگان سوری و دیگر آوارگان اعتراض کرده و نسبت به ساخت دیوارهای جدید که منطقه شینگن را تهدید می‌کند، هشدار داد.

انتهای پیام

کد N979016