روحانی: به هیچ عنوان از خون عزیزانمان نخواهیم گذشت/اگر لازم باشد از زبان اقتدار استفاده می کنیم

حادثه منا, رئیس جمهور

رییس جمهوری در آیین استقبال رسمی از پیکرهای قربانیان ایرانی فاجعه منا گفت: باید روشن شود در این حادثه افرادی مقصر بوده اند یا نه و اگر ثابت شود عده ای از ماموران در این حادثه تقصیر داشته اند به هیچ عنوان از خون عزیزانمان نخواهیم گذشت.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح شنبه در آیین استقبال رسمی از نخستین گروه پیکرهای قربانیان ایرانی فاجعه منا که با حضور سران سه قوه در فرودگاه مهرآباد برگزار شد، افزود: با عرض تسلیت به خانواده قربانیان فاجعه منا و تشکر از مسوولان جمهوری اسلامی ایران که در مراسم صبح امروز برای احترام به اجساد مطهر عزیزان ما که در این فاجعه جان باختند حضور یافتند اولین قدم از اقداماتی که قرار بود دولت جمهوری اسلامی ایران انجام دهد به منصه ظهور رسید.
روحانی ادامه داد: تعدادی از اجساد پاک قربانیان به کشور بازگردانده شد و فردا نیز در مراسم رسمی در استان هایی که این قربانیان به آن تعلق دارد، تشییع خواهند شد.
وی اضافه کرد: دومین اقدام شناسایی سایر اجساد مطهر است که این کار به سرعت پیگیری خواهد شد و در مراحل بعد اقدامات دیگری که باید در قبال این حادثه انجام شود.
رییس شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد: زبان ما در این حادثه زبان عواطف، برادری و ادب بوده و در جای لازم از زبان دیپلماسی استفاده شده است و اگر لازم باشد جمهوری اسلامی ایران از زبان اقتدارش نیز استفاده خواهد کرد.

**واقعیت فاجعه منا از طریق کمیته حقیقت یاب روشن شود
رییس جمهوری گفت: این فاجعه یک آزمون بزرگ برای همه بود، برای دولت و ملت بزرگ ایران و خانواده هایی که عزیزان خود را به عنوان مهاجر الی الله و رسوله از دست دادند. فاجعه منا آزمونی برای دولت عربستان سعودی، سازمان های بین المللی و همچنین کشورهای اسلامی نیز بود.
روحانی افزود: باید واقعیت و حقیقت این مساله به طور کامل برای ما روشن شود و از طریق یک کمیته حقیقت یاب. همه ملت ها و کشورهای اسلامی باید بدانند چرا این فاجعه به وقوع پیوست و مطمئن شوند که سال های آینده چنین فاجعه هایی رخ نمی دهد.
رییس جمهوری تصریح کرد: ملت بزرگ ما در این آزمون با صبر، همدردی و یکپارچگی سرافراز بود، مقامات جمهوری اسلامی ایران نیز در این آزمون سرافراز بودند از وزیر بهداشت که تلاش فراوانی انجام داد تا این پیکرهای مطهر به کشور بازگردند، قدردانی می کنیم.
روحانی ادامه داد: از سازمان حج و زیارت، بعثه مقام معظم رهبری و همچنین وزیر امور خارجه که تلاش پیگیر در سازمان های بین المللی داشت. آنچه که توانستیم از برخی مسایل عبور کنیم به خاطر آن تلاش ها بود و همچنین از وزیر کشور بابت هماهنگی قدردانی می کنیم.
رییس جمهوری اظهار داشت: از قوای مقننه و قضاییه به ویژه همه ما از رهبر معظم انقلاب به خاطر درایت و بیان مقتدرانه شان در این فاجعه تشکر و تقدیر می کنیم.
روحانی تصریح کرد: امیدوارم این وحدت، اتحاد و همبستگی را همچنان در کشور شاهد باشیم.
وی با تاکید بر اینکه دولت همچنان پیگیر حادثه بوده و نتیجه را به اطلاع ملت خواهد رساند، گفت: باید این فاجعه برای ملت ایران و همچنین همه ملل اسلامی که عزیزان خود را از دست داده اند روشن شود.
رییس جمهوری در ادامه ضمن تسلیت به هممه کشورهایی که در این حادثه قربانی داشتند، اظهار داشت: برای مجروحین و مصدومین شفای عاجل و برای خانوداده ها صبر آرزومندیم. ان شاءالله خدای متعال در آن جهان به آنها مقام عالی عنایت کند. کسانی که میهمان خانه خدا بودند مظلومانه و با لب عطشان در این فاجعه جان به جان آفرین تسلیم کردند.
رییس جمهوری گفت: ان شاءالله همه بتوانیم در احترام به این عزیزان و پیگیری خون آنها توفیق لازم داشته باشیم.
دوم مهرماه جاری مصادف با عید سعید قربان حدود 4 هزار و 700 زایر بیت الله الحرام که در حال عزیمت برای رمی جمرات بودند به علت انسداد مسیر توسط کارگزاران حج سعودی جان خود را از دست دادند.
465 نفر از این جانباختگان زایران ایرانی بودند که با پیگیری های متعدد، پیکر 104 نفر از آن ها با استقبال سران قوا، رییس دفتر رهبر معظم انقلاب، مقامات لشکری و کشوری صبح شنبه وارد فرودگاه مهرآباد شد.
کد N978997