در ادامه تلاش‌ برای ممانعت از اجرای برجام انجام شد

تصویب طرح پرداخت غرامت از دارایی‌های مسدود شده ایران در آمریکا

آمريكا,برجام

در ادامه تلاش‌ برای ممانعت از اجرای توافق هسته‌ای و اقدامات خصمانه علیه ایران، مجلس نمایندگان آمریکا به طرح پرداخت غرامت به دسته‌ای از شهروندان آمریکایی از محل دارایی‌های مسدود شده ایران در ‌آمریکا رأی مثبت داد.

در ادامه تلاش‌ برای ممانعت از اجرای توافق هسته‌ای و اقدامات خصمانه علیه ایران، مجلس نمایندگان آمریکا به طرح پرداخت غرامت به دسته‌ای از شهروندان آمریکایی از محل دارایی‌های مسدود شده ایران در ‌آمریکا رأی مثبت داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، قانون‌گذاران آمریکا پس از آنکه تلاش‌های جمهوری خواهان برای ممانعت از اجرای توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 به شکست انجامید، طرحی را به تصویب رساندند که بر این توافق تأثیرگذار خواهد بود.

مجلس نمایندگان آمریکا روز پنج‌شنبه با 251 رأی موافق در برابر 173 رأی مخالف به این طرح رأی مثبت داد که به موجب آن باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا پیش از هرگونه اقدامی برای برداشتن تحریم‌ها، ابتدا باید از محل دارایی‌های مسدود شده ایران در آمریکا 40 میلیارد دلار به شهروندانی که مطابق ادعاها قربانیان تروریسم ایران خوانده می‌شوند، غرامت پرداخت کند.

نمایندگان جمهوری‌خواه آمریکا این طرح را که قانون قربانیان تروریسم ایران می‌خوانند پس از شکست تلاش‌های قبلی برای مخالفت با توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 ارائه دادند که به گفته تحلیل‌گران، تاکتیک جدید جمهوری‌خواهان برای مانع‌تراشی در روند اجرای این توافق یا دست کم تلاش برای کاستن از دارایی‌های مسدود شده‌ای است که ایران پس از اجرای توافق به آنها دست خواهد یافت.

به گزارش رویترز، این طرح با موافقت جمهوری‌خواهان و علیرغم مخالفت دموکرات‌های حامی اوباما به تصویب رسید،‌ اما به نظر می‌آید تنها یک رأی‌گیری نمادین باشد چون کاخ سفید روز چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد،‌ رئیس جمهور اوباما هر اقدامی را که موجب تضعیف توافق هسته‌ای شود وتو خواهد کرد.

همچنین بعید به نظر می‌آید که این طرح در مجلس سنا هم با اقبال روبرو شود چرا که سناتورهای دموکرات ماه گذشته توانستند رأی کافی برای محافظت از این توافق را به دست ‌آورند. هرچند مخالفان توافق هسته‌ای که اغلب آنها از میان جمهوری‌خواهان کنگره هستند، می‌گویند که آنها تنها خواهان ابراز مخالفتشان با این توافق و ارسال این پیام هستند که رئیس جمهور آینده آمریکا ممکن است از آن حمایت نکند. دور بعدی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در نوامبر 2016 برگزار خواهد شد و رئیس جمهور منتخب در ژانویه 2017 به طور رسمی کار خود را آغاز خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، 9 سناتور دموکرات نیز به طور جداگانه روز پنج‌شنبه طرحی جدید را در ارتباط با توافق هسته‌ای ارائه دادند که به گفته آنها موجب تقویت این توافق می‌شود.

سناتورهایی که این طرح را ارائه دادند، گفته‌اند که در حال رایزنی با جمهوری‌خواهان برای پیشبرد آن هستند اما هنوز مشخص نیست که چه زمانی آن را به رأی خواهند گذاشت.

انتهای پیام

کد N978620