مجلس ایران مجازی شد/حضور مردم در صحن علنی و کمیسیون ها و اخطار به مسئولان

ایسنا نوشت:پایگاه اطلاع‌رسانی «پارلمان مجازی ایران» از سوی 5 تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای اطلاع‌رسانی در فرآیند قانون‌گذاری کشور راه‌اندازی شد.

پارلمان مجازی ایران سامانه‌ای تعاملی است که برای نخستین بار، مهم ترین طرح‌ها و لوایح مطرح در مجلس شورای اسلامی را به شیوه‌ای کاملاً جدید و ابتکاری در معرض قضاوت صاحب نظران قرار داده و همه ایرانیان به ویژه صاحب نظران و نخبگان دلسوز را به مشارکت جدی در فرآیند قانونگذاری کشور فراخوانده است.

همچنین پارلمان مجازی ایران کاملاً شبیه مجلس شورای اسلامی طراحی شده است. شما می توانید علاوه بر حضور فعال در صحن علنی مجلس و اظهارنظر درباره طرح ها و لوایحی که در دستور کار جاری صحن قرار دارد، به کمیسیون‌های مختلف وارد شده، درباره طرح‌ها و لوایح مطرح در کمیسیون‌های تخصصی رأی بدهید، اظهارنظر کنید، اخطار قانون اساسی بدهید و... .

امکان تذکر به رئیس جمهور و وزرا و نیز سؤال از وزیران، پیشنهاد ایده جدید برای قانون‌گذاری، نظارت بر اجرای صحیح قوانین، اخطار قانون اساسی و... در پارلمان مجازی ایران فراهم شده است. بدین ترتیب شفافیت در رفتار نمایندگان و تأثیرگذاری و مشارکت مردم در سیاست افزایش می‌یابد. در نتیجه زمینه استیفای حقوق شهروندی تقویت می‌گردد.

با توجه به اهمیت فوق‌العاده مذاکرات هسته‌ای و لزوم مشارکت همگانی و نخبگانی در فرآیند بررسی آن، متن کامل برجام در دو نسخه «کلیات» و «جزئیات» بر روی پارلمان مجازی ایران قرار گرفته است. نسخه «کلیات» برای اظهار نظر کلی پیرامون برجام و نسخه «جزئیات» برای رأی‌دهی و اظهارنظر درباره هریک از صدها بند و جزء برجام تهیه شده است.

2929

کد N978497