بوسنی اتخاذ استراتژی جامع و فراگیر علیه تروریسم را خواستار شد

بوسنی اعلام کرد که تروریسم، خشونت و افراط‌گرایی بدون هیچ شکی جدی‌ترین چالش‌های جهان امروز هستند و جامعه بین‌الملل باید یک استراتژی فراگیری را درخصوص مقابله با تروریسم اتخاذ کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، "دراگان کوویچ"، رئیس شورای ریاست‌جمهوری بوسنی و هرزگوین در سخنرانی خود اعلام کرد که این استراتژی‌ها باید در دو حوزه تروریسم و افراط‌گرایی خشونت‌آمیز صورت گیرد و باید فراتر از واکنش‌های نظامی باشد و اقداماتی را دربر بگیرد که به از بین بردن ریشه ترویسم می‌پردازد.

وی در سخنرانی خود با اشاره به موضوعات متعددی تاکید کرد که ایدئولوژی‌های افراط‌گرایانه ارزش‌های اساسی را به صورت جدی تضعیف می‌کنند و دستاوردهای تمدن را در موضع ضعف قرار می‌دهند.

کوویچ افزود: واکنش‌های نظامی محدود به عنوان تنها وسیله برای مبارزه با تروریسم در تمامی اشکالش تنها منجر به دستاوردهای کوتاه‌مدت می‌شود.

این مقام بوسنیایی افزود: علاوه بر اقدامات نظامی قاطع، کامل، اختصاصی و هماهنگ یک استراتژی جامع و رویکرد فراگیر، افراط‌گرایی خشونت‌آمیز و تروریسم مورد نیاز است تا به ریشه‌های این پدیده پرداخته شود.

وی افزود که کاهش فقر و نابرابری، بهبود آموزش و فراهم آوردن فرصت‌هایی برای نسل جوان بسیار حائز اهمیت است.

کوویچ خاطرنشان کرد که نابودی تاثیرات پیش‌داوری و ترس از خارجی‌ها در جوامع برای مبارزه با گسترش ایدئولوژی افراط‌گرایی خشونت‌آمیز مورد نیاز است.

وی تاکید کرد که بوسنی و هرزگوین از اجرای کامل استراتژی مبارزه با تروریسم جهانی سازمان ملل و فعالیت‌های کمیته مبارزه با تروریسم که فعالیت‌های قبلی آن منجر به تقویت همکاری بین کشورها و بهبود ظرفیت اعضا در این حوزه شده حمایت می‌کنند.

وی همچنین اعلام کرد که سوریه به چالشی برای خاورمیانه تبدیل شده و هشدار داد این چالش به سایر مناطق از جمله اروپا نیز کشیده شده است.

انتهای پیام

کد N978437